Adaptacja zakazanej książki, spektakl o Jezusie i zejście Anioła Zagłady, czyli zamknięcie teatralnego sezonu

Wakacje za pasem, co oznacza, że zbliżamy się do końca sezonu teatralnego. Jakie spektakle warto zobaczyć jeszcze przed letnią przerwą? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

Ostatnie miesiące obfitowały w sporo ciekawych premier, wśród których wymienić należy chociażby Innych Ludzi Grzegorza Jarzyny czy Kino Moralnego Niepokoju w reżyserii Michała Borczucha, które zdecydowanie możemy uznać za udane. 

Tak naprawdę to ostatni dzwonek, by zainteresować się czerwcowymi repertuarami. W tym miesiącu mamy możliwość zobaczenia zarówno dobrze już znanych, jak i premierowych (tak, tak!) spektakli, które warto oznaczyć sobie w kalendarzu jako „must see”.  Poniżej kilka teatralnych opcji będącymi alternatywą dla wieczorków na nadwiślańskich schodkach.

Teatr Powszechny – Mein Kampf

Budząca kontrowersje Mein Kampf to przykład sztuki, która na teatralnych deskach zadebiutowała w kończącym się właśnie sezonie – dokładniej 23 marca. To próba odnalezienia odpowiedzi na pytania, jak bardzo postulaty i poglądy zapisane w tej historycznej już książce, są obecne w aktualnej rzeczywistości. To porównanie współczesnego języka nienawiści i pogardy, z tym prezentowanym dziewięćdziesiąt lat temu przez Adolfa Hitlera. Dlaczego mimo tak tragicznych wojennych doświadczeń, faszyzm i narodowy fanatyzm znów mają się dobrze? Zważywszy na panujący aktualnie polityczny klimat na świecie, warto zobaczyć i przemyśleć kilka spraw. W Teatrze Powszechnym „Mein Kampf” zobaczymy od 21 do 23 czerwca.

Jezus – Nowy Teatr

Kameralny spektakl wyreżyserowany przez Jędrzeja Piaskowskiego. Swoją premierę będzie miał 22 czerwca i przez kolejne pięć dni będziemy mogli zobaczyć go w Nowym Teatrze na Mokotowie. W centrum zainteresowania twórców była ta pełna bezwarunkowej, potężnej miłości, historia życia Jezusa, która do dziś stanowi podwaliny europejskiej kultury i moralnych zasad milionów ludzi. Choć na przestrzeni lat zawłaszczana była przez różne autorytety, wykorzystujące ją do czynienia zła i okrucieństwa, rewolucyjna wspólnota sprzed dwóch tysięcy lat trwa do dziś. I ma się dobrze. „Jezus” będzie próbą wejścia w dialog z zapisaną w ewangeliach historią i dodania wolnościowo-miłosnego wątku do historii życia Jezusa. Co z tego wyjdzie? Przekonamy się już niebawem.

Rechnitz – Anioł Zagłady – TR Warszawa

Kilka miesięcy temu, na własne oczy przekonaliśmy się o potężnym ładunku emocjonalnym, jaki niesie za sobą Rechnitz. Sztuka teatralna z elementami opery, w której za muzyczne aspekty odpowiadał Wojtek Blecharz, to pozycja obowiązkowa! Choć prezentowana na scenie historia jest absolutnie przebodźcowana i wysysa z nas resztki energii, to nie pozwala oderwać wzroku od aktorów, odgrywający rolę Posłańców. Ci przedstawiają własne wersje wydarzeń z masakry, dokonanej przez SS-manów na żydowskich robotnikach, podczas trwającego w zamku austriackiej baronowej balu. Reżyserka – Katarzyna Kalwat, główny nacisk kładzie na język, traktując go jako źródło manipulacji, kłamstw i przemocy. Na scenie aktorom towarzyszy także kwartet wiolonczelistów, symbolizujących zespół, zabawiający wówczas zdegenerowaną arystokrację.  

Capri – Teatr Powszechny

Na sam koniec wrzucamy Wam niezły smaczek – w czerwcu odbędą się dwa spektakle nowej sztuki od Krystiana Lupy. Oficjalna premiera dopiero w październiku, ale już 15 i 16 czerwca będziecie mieli okazję zobaczyć II akt w formule „work in progress”. Capri będize spektaklem na podstawie utworów: „Kaputt” i „Skóra” Curzia Malapartego oraz „Księga z San Michel” Axela Munthe. Sam Lupa mówi o sztuce, że jest to „Wyspa i dom na wyspie. Azyl, schronienie. Uciekamy przed monstrum Europy. Przed państwem, przed religią, przed dyktaturą, przed demokracją, przed Potworem Homo Christianis, przed wojną..”, a to tylko fragment jego apokaliptycznego i enigmatycznego opis. Czekamy mocno.

To oczywiście tylko niewielka część tego, co zobaczymy w najbliższym czasie w warszawskich teatrach. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami – pobierzcie aplikację Going. i sprawdźcie nasz Przewodnik Teatralny. Znajdziecie tam wszystkie informacje o najnowszych premierach, aktualnym repertuarze i najciekawszych tytułach. 

Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • Mały throwback do festiwalu @wisloujscie 🙆🏽‍♂️ Kto był?
Fot. Andrzej Sieńkowski
.
.
.
#wisloujscie #wisloujsciefestival #festival #festiwal #muzyka #live #dj #djset #electronicmusic #techno #house #technomusic #polskamuzyka #kamp #catzndozg #aksamit #agim #deas #foxal #summer #gdansk #goingapp #tb
  • Nasze miejskie polecanki znajdziecie teraz także w @wysokieobcasy.pl 💓 Sprawdzajcie i bawcie się dobrze!👋🏽
.
.
.
.
#wysokieobcasy #weekend #koncert #festiwal #music #muzyka #polskamuzyka #culture #cultural #kultura #portal #olsztyngreenfestival #agora #paweldomagala #organek #fiszemadetworzywo #katarzynanosowska #krzysztofzalewski #warszawa #krakow #katowice #wydarzenie #goingapp
  • Długi weekend spędzamy m.in. nad Wisłą🌊 Dziś na kolejnych koncertach z cyklu @lado_w_miescie - afterek jak zawsze na Barce😻
  • Po 6 latach działalności @thedumplings robią sobie przerwę i ogłaszają pożegnalną trasę koncertową PRZYKRO MI😱
.
.
.
#thedumplings #news #przykromi #tour #koncert #muzyka #music #alternative #kubakaras #justynaswies #polskamuzyka #goingapp
  • Nice, nowy sezon @smolna38 😎🔥
➡️ Szykują się spore zmiany w polityce klubu, o których piszemy na naszym blogu
.
.
.
.
#smolna #smolna38 #club #warszawa #warsaw #bicep #chrisliebing #catzndogz #skream #oliverkoletzki #mallgrab #laurentgarnier #eelkekleijn #adriatique #electronic #techno #dj #djset #live #technomusic #technolovers #club #fun #warsawcity #warsawlovers

Follow Us!