Spirytualizm z Nepalu, katalońskie flamenco i gardłowa awangarda – wyjątkowe kobiece głosy

Głos to jeden z podstawowych muzycznych instrumentów. Nie każdy jednak jest w stanie wykształcić go w taki sposób, żeby swoim śpiewem porywać tłumy.

Przybliżamy Wam sylwetki kobiet, które swoim głosem zadziwiają, poruszają i niekiedy wprowadzają w zupełnie inny stan świadomości. Od nepalsko-szwajcarskiej wokalistki, której bliski jest transcendentalizm, poprzez gardłowe wyczyny pełne awangardy, aż po piękne soulowe wokale – różnorodne kobiece głosy,k które musicie znać!

Ama Lou

Brytyjska wschodząca gwiazda r’n’b. Młoda oraz niezwykle utalentowana wokalistka i autorką tekstów. W wieku 10 lat zaczęła grać na gitarze, a w wieku 14 na fortepianie. Identyfikuje ją duszny, soulowy wokal i wyrazisty, oryginalny wizerunek. Wszystko, co kreuje swoja osobowością wydaje się być bardzo autentyczne – tu nie ma miejsca na fałszywe komunikaty. Styl przez duże S! Poniżej prezentujemy teledysk-tryptyk, który jest częścią wizualną do jej trzyczęściowej EP-ki z zeszłego roku “DDD”. Fun fact – Ama jest również reżyserką tego wideo. Prawdziwa perełka!

Deep Throat Choir

Kobiecy kolektyw wokalny założony w 2013 roku przez Louisę Gerstein. Projekt powstał z potrzeby przywrócenia muzyki do podstawowych elementów: głosu i rytmu. Z miłości do kobiecych głosów śpiewanych razem, do gry skomplikowanych melodii wokalnych i harmonii. Melodia śpiewana przez jeden głos jest zupełnie inaczej interpretowana od tej wykonywanej na cały chór, podobnie ma się sprawa ze słowami. Odbieramy je zupełnie inaczej, gdy są przedstawiane przez jednostkę, w przeciwieństwie do całej grupy. Poniżej możecie posłuchać nagrania z londyńskiego Boiler Roomu tych niesamowicie różnorodnych kobiet. Na nas robi spore wrażenie!

Lafawndah

Przedstawicielka eksperymentalnego r’n’b i popu. Lafawndah posiada irańsko-egipskie korzenie i większość dzieciństwa spędziła pomiędzy Teheranem a Paryżem. Obecnie rezyduje w kreatywnej mekce – Nowym Jorku. W jej twórczości, poza aksamitnym głosem, możemy spotkać się z egzotyczną polirytmią. Brzmienie kompozycji jest bardzo nowoczesne i bassowe, oparte na konkretnej rytmiczności, ale równocześnie ogromnie zmysłowe. Poniżej wrzucamy utwór z jej debiutanckiego albumu Ancestor Boy, który ukazał się w tym roku. W Polsce pojawi się na Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019!

Rosalía

Już będąc siedmioletnim dzieckiem doprowadzała, oczywiście za pomocą głosu, swoich rodziców do łez i oniemienia . Teraz katalońska piosenkarka zdobywa serca słuchaczy na całym świecie – głównie dzięki swojemu emocjonalnemu i poruszającemu wokalowi. Hiszpanka wspomina często w wywiadach, że bardzo istotnym momentem jej drogi było poznanie muzyki i głosu Camaróna de la Isli. Spowodowało to, że nastoletnia Rosalía zaczęła interesować się i poznawać spuściznę legend flamenco. Melizmatyczny śpiew, który pojawia się w tym hiszpańskim gatunku, jak również we współczesnej muzyce popularnej, brzmi w jej wykonaniu świeżo – przypomina on bardziej o orientalnej tradycji wykorzystywania tej melodycznej figury niż o dorobku muzycznym Whitney Houston czy innych wielkich popowych diw. Celujemy w ogromną popularność i szczyty wszelakich list.

Aïsha Devi

Aïsha odkryła moc kryjąca się we własnym głosie już we wczesnym dzieciństwie. Jej pierwsze doświadczenia śpiewu w szkolnym chórze dały jej do zrozumienia, że wokal to część jej tożsamości i artystycznego DNA. Wykształcona sopranistka o szerokiej skali głosu odeszła od europejskiej tradycji na rzecz wschodnich technik intonowania i śpiewania gardłowego. To właśnie śpiew alikwotowy sprawił, że Aïsha zaczęła zgłębiać tajniki tego jak rezonans oraz wibracje działają na nasze ciała, umysły i dusze. Jej wokal wraz z uzupełniającymi go elektronicznymi dźwiękami to narzędzia, które służą artystce do wyrwania słuchaczy z tej rzeczywistości i wprowadzenia ich w odmienne stany świadomości w celu fizycznego i duchowego oczyszczenia. Wspaniała sprawa.

Audrey Chen

Wokal stał się dla Chen głównym instrumentem tworzenia muzyki. Trzonem twórczości solistki jest relacja między głosem a ciałem – według artystki ciało jest nośnikiem wspomnień i emocji, głos zaś narzędziem, które pozwala wydobyć i wyrazić wewnętrzne historie na zewnątrz. Jak sama mówi – ta cielesna, ewokacyjna eksploracja głębin jest dla niej doświadczeniem bardzo ekstremalnym i ciągłym przekraczaniem własnych fizycznych granic. Dzięki latom poświęconym na rygorystycznej nauce śpiewu sopranem i odkrywaniu różnych technik wokalnych Chen jest w stanie w pełni kontrolować swoje struny głosowe i język, manipulować swoją barwą i głośnością, piszczeć czy wydawać z siebie okrzyki przypominające środkowowschodni zaghareet.

Autorzy: Paulina Dziekańska i Kacper Pliżga

Oczywiście, to tylko zalążek wokalnych zachwytów powodowanych przez kobiece głosy. Jeśli chcecie poczuć to wszystko na własnej skórze – w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie ku temu wiele okazji. Najbliższa już w niedzielę w Warszawie, gdzie w Centrum Praskim Koneser odbędzie się koncert z serii Women’s Voices. Zagrają na nim m.in. Brodka, Julia Pietrucha, Paulina Przybysz czy Mela Koteluk. Dostaniemy pełen przekrój najróżniejszych polskich wokalistek.

Bilety na wybrane wydarzenia, w których ważną rolę odgrywają kobiety i ich wokale dostaniecie w Going.!

Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • 💕✨BOY PABLO✨💕
Bilety na warszawski koncert 14 marca są już dostępne! Złapiecie je w Going.
.
.
.
#boypablo #pragacentrum #koncert #concert #music #muzyka #warszawa #warsaw #instawarsaw #pragacentrum #warsawlovers #indiepop #followthestep #artist #norway #gig #playstation #cute #followthestep #going #goingapp
  • Czujecie już świąteczny wajbik?🎄 My totalnie, dlatego przygotowaliśmy prezentowe selekcje z wydarzeniami, którymi możecie obdarować najbliższych🎁 Zerknijcie do aplikacji Going.
.
.
.
.
#christmas #christmasiscoming #christmastime #merrychristmas #swieta #swietabozegonarodzenia #usmiech #prezentyświąteczne #koncert #wydarzenie #muzyka #vanessahudgens #selfie #selfietime #szczęście #actress #smile #happy #follow #going #goingapp
  • @miuosh podzielił się z nami coverem nowego album POWROTY🙌🏽 Premiera 24 stycznia, a wśród zaproszonych gości m.in. @justynases.
.
.
.
.
.
#miuosh #powroty #newmusic #new #nowamuzyka #polskamuzyka #rap #hiphop #polskirap #rapper #zuzakrajewska #photography #blackandwhite #instaphoto #followme #metro #instawarszawa #warsaw #warszawa #thedumplings #paluch #tour #moodoftheday #going #goingapp
  • Smacznej kawusi😉
.
.
.
.
#babyyoda #yoda #lauradern #film #movie #animation #coffee #coffeetime #coffeelover #coffeeholic #actress #funny #fun #photooftheday #picoftheday #moodstagram #follow #followme #moodoftheday #instamood #going #goingapp
  • Pewnie słuchaliście już najnowszego kawałka @33mata - PATOINTELIGENCJA🧨 Co sądzicie? Jeden z ważniejszych numerów roku?🤨
.
.
.
.
#mata #patointeligencja #sbmaffija #rap #hiphop #music #muzyka #nowamuzyka #polskamuzyka #polskirap #newmusic #rapper #warszawa #warsaw #instawarsaw #igers #track #rapstyle #photooftheday #followme #blackandwhite #going #goingapp

Follow Us!