Czytasz
Wizytówka: MOCAK

Wizytówka: MOCAK

Od 12 maja możemy odwiedzać MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Prężnie działające online i to nie tylko w okresie pandemii muzeum powraca w tradycyjnej formule. Do wyboru mamy aż dziewięć ekspozycji. O nowej kulturalnej rzeczywistości w krakowskiej instytucji opowiada nam jej dyrektorka Maria Anna Potocka.

Tym razem w ramach serii Wizytówka prezentujemy MOCAK – to wyjątkowa, działająca w Krakowie od 2011 roku instytucja, w której zobaczyć możemy przykłady zarówno polskiej, jak i międzynarodowej sztuki współczesnej. Pokazywano w niej prace m.in. Daniela Spoerriego, Anety Grzeszykowskiej, Wolfganga Tillmansa, Jonasza Sterna, Erwina Wurma czy Maurycego Gomulickigo. Współpracując z Miesiącem Fotografii w Krakowie, największym festiwalem fotograficznym w Polsce, MOCAK co roku prezentuje także zdjęcia współczesnych fotografek i fotografów, jak np. Anny Orłowskiej czy Michaela Schmidta.  W MOCAK-u znajduje się również biblioteka Mieczysława Porębskiego, której wnętrze nawiązuje do warszawskiego gabinetu tego wyjątkowego humanisty, krytyka i teoretyka sztuki.

Zobacz naszą debatę “Odmrażanie kultury w praktyce” z reprezentantami instytucji muzealnych!

Krakowskie muzeum jest przede wszystkim miejscem analizy zjawisk i pojęć poprzez oraz dzięki sztuce. Hasła takie jak historia, design, sport, ojczyzna, ruch, technologia czy natura stają się tematami wystaw grupowych lub indywidualnych. Jednocześnie są przyczynkiem do dyskusji, które odsłaniają zróżnicowanie kryjących się za słowami potencjalnych znaczeń.

Choć poprzez takie projekty jak MOCAK Sounds, możliwość wirtualnego zwiedzania wystaw archiwalnych lub po prostu dzięki mediom społecznościowym muzeum cały czas było obecne, to już teraz możemy doświadczyć tej obecności w tzw. realu.  

MOCAK otworzył się 12 maja. Co będzie można zobaczyć w pierwszej fazie „odmrażania” w Państwa muzeum? Czy będą to wystawy stałe, czy też czasowe?

Maria Anna Potocka: Otwieramy się po dwóch miesiącach. Niesamowite poczucie wyzwolenia. Nie powiedziałabym, że się odmrażamy – my od razu wchodzimy z pełną prędkością. Proponujemy dziewięć wystaw. Pięć z nich – z powodu zamknięcia – nie zostało według nas w pełni „skonsumowanych”, więc postanowiliśmy ich chwilowo nie zmieniać. To „II wojna światowa – dramat, symbol, trauma”, „Ekspozycja prywatna” Mikołaja Smoczyńskiego, „Duchy materii” Guida Casaretta, „Pojęciokształty” Stanisława Dróżdża i „Life Factory 2: Warhol by Lupa” Krystiana Lupy. Oprócz tego otwieramy cztery nowe wystawy. Dwie rocznicowe: 100-lecie urodzin Jana Pawła II zostało uczczone wystawą „Papież”, a 50-lecie śmierci Romana Ingardena – wystawą „Filozof i fotograf”. Kolejne dwie wystawy – „Dialog z przestrzenią” i „Współczesne modele realizmu” – bazują na Kolekcji MOCAK-u.

Przestrzenie muzealne trzeba było oczywiście odpowiednio przystosować do nowych warunków związanych z pandemią. Jakie środki ostrożności zostały wprowadzone do MOCAK-u?

Oczywiście spełniliśmy wszelkie zalecenia sanitarno-organizacyjne, jakich wymaga sytuacja zwiększonej ostrożności. Są osobne wejścia i wyjścia, zabezpieczone szybami kontuary recepcji i księgarni, odkażacze w miejscach strategicznych, limit osób w muzeum, osobne szafki na plecaki itp. Sanepid zaakceptował naszą strategię bezpieczeństwa.

Czy wprowadzenie tych zasad jakoś diametralnie wpłynęło na sposób funkcjonowania muzeum?

Dzisiaj dopiero drugi dzień! Trudno wyciągać wnioski. Ale na pewno zmniejszy się spontaniczność kontaktów.

Jaką widzicie Państwo przyszłość zwiedzania w takiej formie? Czy obecnie dużo działań nadal będzie odbywać się w sieci?

MOCAK od zawsze jest aktywny online. W wyniku pandemii internet stał się dla nas czasowo jedyną przestrzenią kontaktu z widzami. To zintensyfikowało, a także przeformułowało działania Muzeum w sieci. Wczoraj otworzyliśmy MOCAK, ale nadal jesteśmy obecni również online. To równoległe formy działalności. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych: Facebooka, Instagrama, Twittera, YouToube’a. Na stronie internetowej w e-galerii można zapoznać się z pracami z Kolekcji i materiałami z Archiwum. Zachęcamy też do wirtualnego zwiedzania wybranych wystaw archiwalnych, np. „Historia w sztuce”, „Sport w sztuce” czy ekspozycji Władysława Hasiora. W ramach projektu “Czwartki z Kolekcją online” na kanale YouTube MOCAK-u prezentujemy wideo Karoliny Kowalskiej Rave. Muzyki słuchamy razem na naszym profilu w serwisie Spotify. Jesteśmy online!

Sprawdź też

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone