Czytasz
Unsound Festival ogłasza motyw przewodni tegorocznej edycji i prezentuje jej formułę

Unsound Festival ogłasza motyw przewodni tegorocznej edycji i prezentuje jej formułę

Podczas dzisiejszej debaty „Kultura a pandemia: co dalej?” zorganizowanej przez ekipę Up To Date, Gosia Płysa – dyrektorka wykonawcza Unsound Festival, zapowiedziała ogłoszenie stanowiska w sprawie tegorocznej odsłony, różniącej się od poprzednich edycji krakowskiego festiwalu.

I oto jest! Można było się tego spodziewać – pierwszy raz od dobrych kilku lat nie wybierzemy się w październiku do Krakowa, nie spędzimy tam tygodnia, nie weźmiemy fizycznie udziału w panelach, warsztatach, koncertach i części nocnej w Hotelu Forum. Tegoroczna edycja Unsound Festival odbędzie się w zupełnie innej formule i pod motywem przewodnim Intermission. Co zatem oznaczają wprowadzone zmiany? Z oficjalnego oświadczenia organizatorów dowiadujemy się:

„Antrakt, czyli między innymi przerwa między częściami koncertu muzycznego. W obecnej sytuacji, spowodowanej nagłym pojawieniem się COVID-19, Intermission oznacza także zerwanie, cezurę oddzielającą czasy przed i po pojawieniu się koronawirusa.”

„Festiwale muzyczne muszą znaleźć nową formę na czas pandemii. My też. Nadal nie wiadomo, czy jesienią będzie można organizować i uczestniczyć w koncertach. Nawet jeśli stanie się to możliwe, trudno przewidzieć, jaka będzie ich forma. Dlatego nawet nie próbujemy nikogo zapraszać do Krakowa. Na pewno nie zorganizujemy festiwalu w jego dotychczasowej formule. Nasza trudna i dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wymaga szczególnego namysłu oraz nowych narzędzi.” – zaczynają organizatorzy Unsoundu.

cover: mat. prasowe Unsound Festival

Co ważne, to słowo będzie grało główną rolę podczas tegorocznej edycji pod hasłem Intermission. Jak zapowiadają organizatorzy: „W związku z tym, osiemnasta edycja Unsoundu będzie festiwalem muzycznym, na którym wybrzmią głównie słowa. Wszystkie wydarzenia będą ogólnodostępne. Rozbudujemy program dyskusyjny, który zazwyczaj uzupełniał program muzyczny. Teraz stanie się on trzonem festiwalu. Mamy dużo tematów do przedyskutowania, zarówno jeśli chodzi o branżę muzyczną, jak i sytuację socjopolityczną na świecie. Część dyskusji już zaplanowaliśmy. Porozmawiamy o sytuacji muzycznej w kwarantannie, dźwiękach czasów po pandemii, awaryjnych technologiach, środowisku i nowych formach władzy. Wiele nowych kwestii może się jeszcze pojawić. Do października daleka droga.”

Wydarzenia odbywające się w ramach Unsoundu 2020 będą transmitowane przez internet i będą to treści ogólnodostępne. W programie znajdziemy m.in. prezentacje, wykłady performatywne, wywiady oraz dyskusje. Organizatorzy festiwalu chcą zaprosić „osoby ze środowisk artystycznych, muzycznych, literackich, filozoficznych, aktywistycznych, naukowych i nie tylko.” Co więcej, program online zostanie uzupełniony przez książkę pod tytułem Intermission. „Będzie to zbiór esejów, wywiadów oraz prac graficznych. Towarzyszyć jej będzie kompilacja utworów nagranych przez osoby bliskie festiwalowi. Będzie dostępna na winylu oraz w sieci.” Organizatorzy poinformowali również o planowanej zbiórce, którą niebawem zamierzają uruchomić, a także o otwartym naborze i zachęcie do wysyłania pomysłów na wydarzenia, które mogłyby zostać uwzględnione w programie.

Tegoroczny Unsound Festival odbędzie się w dniach 4-11 października. Tym razem nie w Krakowie, a w internecie, co nie zmienia faktu, że będziemy w nim ochoczo uczestniczyć. Wypatrujcie u nas kolejnych newsów dotyczących programu i szczegółów tego wydarzenia!

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

Sprawdź też
Up To Date Festival TNMK festiwale koncerty wychodź odpowiedzialnie koronawirus

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od innych osób

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone