Postkolonializm, globalizacja, sztuczna inteligencja, czyli twórczość Janka Simona jako syntetyczna mozaika

Syntetyczny folklor to retrospektywa twórczości Janka Simona, która w swojej formule przywodzi na myśl mozaikę mapującą twórczość artysty. Ta struktura wystawy porządkuje – będące ich konsekwencją – pasje, zainteresowania, podróże i wnioski.

W 2015 roku artysta wydrukował w drukarce 3D abstrakcyjny wzór będący przeglądem jego pasji i inspiracji, wśród których znajdują się m.in. postkolonializm, globalizacja, sztuczna inteligencja czy tytułowy syntetyczny folklor.

Ta praca jest punktem wyjścia do wystawy, która – podobnie jak kolaż – gromadzi całe spektrum dziedzin i zjawisk, mających wpływ na jego życie i twórczość. To wyjątkowy obraz 15-letniej działalności artystycznej Simona, którą można czytać, odszyfrowywać i doświadczać na wielu poziomach.

syntetyczny folklor
fot. Andrzej Sieńkowski

Wśród mnogości tematów, które obejmuje wystawa szczególnie ważnym, spajającym wszystkie punkty na mapie myśli Simona jest pytanie o udział sztucznej inteligencji w obronie ludzkości przez homogenicznością i ksenofobią.

Wystawę otwiera tytułowa ekspozycja przedstawiająca hybrydę motywów pochodzących z tkanin różnych kultur, które sztuczny algorytm (już bez udziału człowieka) skompresował w różne połączenia, tworząc nowe uniwersalistyczne wzory kulturowe.

Simon stawia też pytania o geografię kulturowa i relację blisko-daleko, którą bada nie tylko poprzez realną odległość geograficzną, ale zwłaszcza przez narrację historyczną, interesy ekonomiczne czy antropogeografię.

syntetyczny folklor
fot. Andrzej Sieńkowski

Przykładem rozmyślań artysty nad otwarciem dyskursu narodowego na nowe pole jest prezentowana na wystawie praca Nollywood Ashes.
W 2014 roku artysta rozpoczął pracę nad remakiem kultowego Popiołu i Diamentu Andrzeja Wajdy. Artysta chce przenieść historię antykomunistycznego powojennego podziemia na realia nigeryjskiego przemysłu filmowego – Nollywood.

Napisany przez Nijiego Akanniego scenariusz przenosi akcję w realia wojny w Biafrze w latach 60. Historia tych wydarzeń pozostaje nieprzepracowaną dla społeczności afrykańskiej. Podobnie jak komunizm, który w czasie premiery Popiołu i Diamentu był tematem dyskutowanym i niejednoznacznym. Ten rodzaj przeniesienia, mimo ogromnych odległości kulturowych, staje się jednak bezpośrednią analogią, a kontekst polski otwiera się na nowe, tracąc homogeniczność.

W kolejnych salach zobaczyć można m.in. portrety syntetycznych Polaków, ser 3D, wizualizacje budżetów Polski na rok 2018 czy hybrydy chleba i owadów.

Simon zainteresowany jest drogą od przemysłu towarów do przemysłu danych czy relacją sztuki z danymi, co skutkuje u niego m.in. realizacją wcześniej wspomnianych diagramów  – formalnie abstrakcyjnych, jednak kryjącymi w sobie konkretne dane rzeczywiste.

syntetyczny folklor
fot. Andrzej Sieńkowski

Wbrew wielości tematów poruszanych na wystawie i dynamicznym zmianom form wyrazu, którymi Simon posługuje się w swojej twórczości Syntetyczny folklor to niezwykle spójny, ale zarazem otwarty na poszukiwania i pytania odbiorcy obraz.

Wystawa potrwa do 19 maja,w CSW Zamek Ujazdowski do tego czasu możecie załapać się jeszcze na oprowadzania, które na pewno urozmaicą Wasz odbiór i rozwieją wszelkie wątpliwości!

Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • 👉🏼Na naszym blogu podpowiadamy, gdzie będzie żyć miasto w ten weekend. Sprawdźcie wypadowe propozycje m.in. w Krakowie, Poznaniu czy Warszawie i bawcie się dobrze😏
•
•
•
#weekend #friday #vtss #dj #djset #live #music #krakow #warszawa #katowice #trojmiasto #poznan #lodz #techno #electronic #acid #jasna1 #szpitalna1 #schron #ziemia #poglos #teatr #warsaw #alternative #club #going #goingapp
  • Cotygodniowa promocja już wleciała!😱Chillwagon, Tinariwen czy Killy - bilety m.in. na ich koncerty złapiecie do niedzieli 20% taniej. Link do listy wydarzeń znajdziecie w naszym bio📲
•
•
•
#promocja #bilety #koncert #concert #festiwal #festival #music #live #gig #muzyka #tinariwen #killy #chillwagon #alternative #rap #hiphip #zabson #warszawa #warsaw #wroclaw #jazz #fiszemadetworzywo #otsochodzi #going #goingapp
  • Program festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice rośnie🙌🏽 Właśnie dołączyli do niego artyści, którzy zagrają na Secret Stage i czwartego dnia festiwalu - m.in. Slikback, Anja Schneider, Deena Abdelwahed i Red Axes. Link do biletów znajdziecie w naszym bio📲
•
•
•
#tauronnowamuzyka #tauronnowamuzykakatowice #nowamuzyka #festiwal #festival #music #muzyka #live #katowice #koncert #concert #djset #dj #techno #electronic #slikback #hvob #anjaschneider #redaxes #deenaabdelwahed #bilety #going #goingapp
  • Mamy dla Was szybki #konkurs, w którym możecie wygrać podwójny bilet na dzisiejszy koncert @pro8l3m w Warszawie🔥
Wystarczy że zaobserwujecie nasz profil i oznaczycie osobę, którą chcielibyście zabrać ze sobą. Wyniki ogłosimy już o godzinie 16, więc bądźcie czujni😎
•
•
•
#konkurs #bilety #pro8l3m #warszawa #warsaw #torwar #concert #koncert #music #muzyka #live #rap #hiphop #widmotour #wygraj #nagroda #going #goingapp
  • Tamaryn, Black Lips czy Xeno & Oaklander - to miedzy innymi oni wystąpią w Krakowie w ramach festiwalu GREEN ZOO👏🏽 Wydarzenie rozpocznie się 24 maja i potrwa do 15 czerwca. W naszym bio znajdziecie link do pełnego programu, festiwalowych karnetów i pojedynczych biletów🤳🏽 Do zobaczenia!
•
•
•
#greenzoo #greenzoofestival #festival #music #muzyka #live #concert #koncert #krakow #cracow #tanaryn #xenoandoaklander #theblacklips #blacklips #spencerkrug #alternative #rock #indie #electronic #bilety #going #goingapp

Follow Us!