Czytasz
Podróż do innych światów – sprawdzamy 3 wystawy główne na wrocławskim festiwalu fotografii TIFF Festival

Podróż do innych światów – sprawdzamy 3 wystawy główne na wrocławskim festiwalu fotografii TIFF Festival

4 września po raz kolejny we Wrocławiu odbędzie się TIFF Festival. Trochę Inny Festiwal Fotografii już po raz ósmy zagości na Dolnym Śląsku. Tym razem tematem przewodnim wydarzenia jest hasło “Światy”.

Enigmatycznie brzmiące “Światy” odnoszą się do zmiany spojrzenia – patrzenie na rzeczywistość z perspektywy innych krain, odległych w czasie czy przestrzeni, pozwala na pogłębioną refleksję na temat rzeczywistości. W odkrywaniu nowych punktów widzenia pomóc mają m.in. 3 kuratorskie wystawy Programu Głównego.

kadr z filmu Dom Mody Limanka “Ostatni pociąg do Warszawy”

Kino Utopia, kurator: Franek Ammer, galeria BWA Wrocław Główny

Zdjęcia i projekcie wideo pozwolą nam zanurzyć się w nielinearną historię, w ramach której przenikają się miejsca konkretne i wyobrażone, sytuacje zaistniałe i te rozgrywające się tylko w naszym umyśle. W BWA Wrocław Główny, na terenie dworca, zobaczymy m.in. film wyprodukowany przez Dom Mody Limanka. Opowiadająca o heroicznej próbie przeprowadzki grupy artystów do Warszawy projekcja w nieco zabawny, nieco cierpki sposób porusza problem “podróży życia” i związanej z nią obietnicy wielkiej zmiany, która może nigdy nie nadejść.

 fot. Anna Tiessen, “Komanndo Korn (2)”

Wszystkie jutra, kuratorka: Beata Bartecka, galeria Studio BWA Wrocław

Wystawa “Wszystkie jutra” to mariaż literatury z fotografią – dzieła artystów zostaną odczytane przez pryzmat pozycji spod znaku sci-fi. Futurystyczny kontekst słowa pisanego pozwoli nie tylko na nową interpretację dzieł wizualnych, ale i też bodziec do odwiecznej dyskusji dot. przenikania się literatury z obrazem. Na wystawie zobaczymy m.in. projekt Anny Tiessen “Komanndo Korn”, pokazujący życie młodych ludzi w wiejskim regionie na północy Niemiec.

fot. Justyna Mędrala, “A year along the abandoned road”

Ludzie jak bogowie, kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic, OP ENHEIM

Sprawdź też

Człowiek jako zwykły “użytkownik Ziemi”, a może roszczący sobie prawa do bycia bogiem pełne pychy stworzenie? Wystawa pod kuratelą Joanna Rzepka-Dziedzic to wizualna próba odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu Homo Sapiens jest w stanie wczuć się w pozostałych mieszkańców naszej planety – rośliny, grzyby, zwierzęta, a nawet sztuczną inteligencję. Czy człowiek wszędzie pełni rolę nadrzędną, a może są światy, dla których ma on jedynie znaczenie marginalne? W  OP ENHEIM zobaczymy m.in. projekt Justyny Mędrali “A year along the abandoned road”, który jest zapisem wędrówki artystki po pełnej niepokojących kadrów Islandii.

Cover: kadr z filmu Dom Mody Limanka „Ostatni pociąg do Warszawy”

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone