Rekomendacje: 12. Festiwal Pięć Smaków

Festiwal Pięć Smaków zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji wyselekcjonowaliśmy dla Was najciekawsze naszym zdaniem filmy. Od 14 do 21 listopada w Warszawie będziemy delektować się azjatycką kinematografią.

Braterstwo Ostrzy: Piekielna Bitwa, reż. Lu Yang

Kostiumowe azjatyckie kino to coś, co zawsze działa na naszą wyobraźnię. Tajemniczy spisek, miłosna intryga i polityczne potyczki w czasach dynastii Ming. Braterstwo Ostrzy jest pięknie zrealizowaną produkcją, w której bardzo wiernie odwzorowane są kostiumy, rekwizyty, a tamtejsza rzeczywitość budzi skojarzenia z współczesnością. Warto zobaczyć dla wyżej wymienionych elementów, dla solidnej fabuły i dobrego aktorstwa.

 

Strażnik Dahufa, reż. Busifan

Oglądanie azjatyckich animacji należy do naszych ulubionych przyjemności. Podczas 12. edycji Festiwalu Pięć Smaków przyjdzie nam oglądać kilka najciekawszych pozycji z ostatnich lat. Wśród nich znajdzie się również Strażnik Dahufa, czyli opowieść o strażniku poszukującym swojego księcia. Mroczna, surrealistyczna baśń przywołuje momentalne skojarzenia z mistrzem Miyazakim. Podobnie jak w twórczości mistrza, w Strażniku znajdziemy ukryty głębszy sens i odrobinę politycznej niepoprawności. Nie tylko dla najmłodszych!

 

Dziesięć lat: Tajlandia, reż. Aditya Assarat, Apichatpong Weerasethakul, Chulayarnnon Siriphol, Wisit Sasanatieng

Pokazywany na tegorocznym festiwalu w Cannes film to cztery segmenty wyreżyserowane przez innego twórcę. Zachód Słońca to historia niepoprawnej miłości, ukazującej sztuczne podziały w tajskim społeczeństwie. Z kolei Kotopia jest próbą pokazania nieznanego: dystopii, innego świata, do którego nagle musimy się dostosować. Planetarium to również futurystyczny temat, którego podjął się reżyser Chulayarnnon Siriphol. Ostatni segment pokazuje klasyczny rozłam pomiędzy dążeniem do rozwoju i modernizacji, a zachowaniem tradycyjnego ducha.

 

Moja babcia jest czarownicą, reż. Wang Shauda

Druga animacja w naszym zestawieniu to klasyczna pozycja z późnych lat 90. Tajwańska bajka o chłopcu Dou Dou, który pod nieobecność rodziców zostaje wysłany do babci mieszkającej na prowincji. Młodziak przyzwyczajony do wielkomiejskiego luksusu buntuje się przeciwko staruszce i omyłkowo przyzywa kota, którego osobowość budzi wątpliwości. Pod tym wszystkim ukryta jest tematyka podziałów miast-wieś, a także stereotypów i uprzedzeń. Warto dla fabuły, ale również dla fantastycznej kreski Richarda Mai.

 

 

Umrzesz jutro, reż. Nawapol Thamrongrattanarit

„Sześć fabularnych epizodów łączy z fragmentami dokumentalnymi, okraszając całość garścią statystycznych informacji: sucha, ogólna wiedza spotyka się dzięki temu z tym, co najbardziej intymne i jednostkowe.” – tak opisują film organizatorzy festiwalu. Umrzesz jutro to historie o śmierci i o życiu. O przemijaniu, o ostatnich chwilach. Wszystko to podszyte onirycznym klimatem i sporą dawką filozoficznych tematów. Reżyser wystrzega się nadmiernego patosu i tworzy dramat, który na długo pozostanie w naszych głowach.

 

Przypominamy, że Festiwal Pięć Smaków odbędzie się w dniach 14-21 listopada w Warszawie. Seanse odbędą się w Kinotece i Kinie Muranów. Bilety na wszystkie filmy znajdziecie POD TYM LINKIEM. Jeśli chcecie zobaczyć filmy z festiwalu we Wrocławiu to tamtejsza mini-odsłona odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty 23-25 listopada.

 

Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • 💕✨BOY PABLO✨💕
Bilety na warszawski koncert 14 marca są już dostępne! Złapiecie je w Going.
.
.
.
#boypablo #pragacentrum #koncert #concert #music #muzyka #warszawa #warsaw #instawarsaw #pragacentrum #warsawlovers #indiepop #followthestep #artist #norway #gig #playstation #cute #followthestep #going #goingapp
  • Czujecie już świąteczny wajbik?🎄 My totalnie, dlatego przygotowaliśmy prezentowe selekcje z wydarzeniami, którymi możecie obdarować najbliższych🎁 Zerknijcie do aplikacji Going.
.
.
.
.
#christmas #christmasiscoming #christmastime #merrychristmas #swieta #swietabozegonarodzenia #usmiech #prezentyświąteczne #koncert #wydarzenie #muzyka #vanessahudgens #selfie #selfietime #szczęście #actress #smile #happy #follow #going #goingapp
  • @miuosh podzielił się z nami coverem nowego album POWROTY🙌🏽 Premiera 24 stycznia, a wśród zaproszonych gości m.in. @justynases.
.
.
.
.
.
#miuosh #powroty #newmusic #new #nowamuzyka #polskamuzyka #rap #hiphop #polskirap #rapper #zuzakrajewska #photography #blackandwhite #instaphoto #followme #metro #instawarszawa #warsaw #warszawa #thedumplings #paluch #tour #moodoftheday #going #goingapp
  • Smacznej kawusi😉
.
.
.
.
#babyyoda #yoda #lauradern #film #movie #animation #coffee #coffeetime #coffeelover #coffeeholic #actress #funny #fun #photooftheday #picoftheday #moodstagram #follow #followme #moodoftheday #instamood #going #goingapp
  • Pewnie słuchaliście już najnowszego kawałka @33mata - PATOINTELIGENCJA🧨 Co sądzicie? Jeden z ważniejszych numerów roku?🤨
.
.
.
.
#mata #patointeligencja #sbmaffija #rap #hiphop #music #muzyka #nowamuzyka #polskamuzyka #polskirap #newmusic #rapper #warszawa #warsaw #instawarsaw #igers #track #rapstyle #photooftheday #followme #blackandwhite #going #goingapp

Follow Us!