Czytasz
Polecamy: wernisaże w Warszawie

Polecamy: wernisaże w Warszawie

wernisaże

Sezon wakacyjny w pełni, wszyscy korzystają z uroków pleneru. Instytucje artystyczne odpoczywają lub organizują letnie zajęcia zastępcze – warsztaty, spotkania czy dyskusje. Nie wszyscy jednak postanowili udać się na odpoczynek – sprawdźcie najciekawsze zbliżające się wernisaże wystaw!

Nic do ocalenia, 27 lipca, Instytut Fotografii Fort

Uczucie straty jest nierozerwalną częścią fotografii. Obrazy, pozornie ocalone od zapomnienia, uświadamiają nam kruchość osób, zmienność miast, nietrwałość krajobrazów i przedstawionych sytuacji. Robiąc i oglądając zdjęcia, za każdym razem dotykamy śmiertelności i przemijalności. Skrawek rzeczywistości, który chcemy uchronić od zapomnienia, bezpowrotnie przemija. Sekunda, w której naciskamy migawkę aparatu, już nigdy się nie powtarza. – tak opisują wystawę Nic do ocalenia organizatorzy. Jest to zbiorowa wystawa fotografii, które wchodziły w skład projektu The Hidden Photo. Początek działalności miał miejsce w 2015 roku. Strona internetowa projektu gromadzi zdjęcia, które zostały odrzucone przez ich autorów i pozostały ukryte. Brzmi intrygująco!

 

Alicja Biała „Polska”, 26 lipca, Leica 6×7 Gallery Warsaw

Wystawa zatytułowana „Polska” to obszerna prezentacja fotokolaży z cyklu „wycinanki polskie”. Cykl ten powstał pierwotnie jako materiał wizualny do wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych), by ostatecznie przerodzić się w akcję performatywną „Polska bez obrazy”. Fotomontaże Alicji Białej jako „wycinanki polskie” powstawały niezależnie od wierszy Marcina Świetlickiego jako oddzielne narracje, by ostatecznie połączyć się w książkę wydaną w tym roku przez Wydawnictwo Wolno. Alicja Biała, Marcin Świetlicki i Polska – czy coś trzeba jeszcze dodawać na zachętę? Widzimy się na Mysiej 3.

W: jak czerpać radość z życia, 27 lipca, Post_

W zasadzie nic o tej wystawie nie wiadomo, poza tym, że jest o życiu i o śmierci. I dzieje się w mieszkaniu, w przestrzeni Postu_. Jeśli jesteście ciekawi, jak czerpać radość z życia – wpadajcie na Inflancką!

Marta Węglińska “Upadek. Grawitacja”, 27 lipca, Miejsce Projektów Zachęty

Twórczość Marty Węglińskiej inspirowana jest przede wszystkim podróżami i odnosi się do uniwersalnych praw rządzących światem odbitych także w mitach i historiach z różnych kultur. Wystawę “Upadek. Grawitacja” prezentowaną w Miejscu Projektów Zachęty poprzedziły pobyty artystki w Indonezji, które umożliwiły jej głębsze poznanie lokalnych historycznych, przyrodniczych i kulturalnych kontekstów. Z inspiracji tych powstał film, instalacja, rysunki, batikowe malarstwo, rzeźby i fotografie. Wszystkie opowiadają historie o nieuchronności upadku/schyłku, zmienności świata i życia w czasie, utracie równowagi, czy o zawodności widzenia. Wystawa będzie prezentowana w formie instalacji wykorzystującej przestrzeń MPZ. Fragmenty ruin, fotografie i rysunki, a także projekcje filmowe. Wernisaże takich wystaw, to my z przyjemnością!

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone