Polecamy: najciekawsze warszawskie wernisaże lutego

Nie samymi imprezami i koncertami człowiek żyje. W przerwie od hałasu stawiamy na ciekawą sztukę, której w Warszawie zdecydowanie nie brakuje. Sprawdźcie, na jakie wernisaże warto wpaść!

Witek Orski “Wolałbym o tym nie mówić”, BWA Warszawa

14.02 – 30.03.2019

Najnowsza wystawa Orskiego opatrzona jest przez artystę krótkim komentarzem, który stawia żółć (a zwłaszcza jej rzepakowy odcień) w centrum i podobnie jak w jego pracach fotograficznych napada na odbiorcę intensywnością i świeżością.  

U Orskiego ordynarność, przenika się ze zmysłowością, pornografia z czułością. Fotograf operuje nagromadzeniem paradoksów, które mają swoje źródła w filozofii, historii sztuki, teatrze czy literaturze współczesnej. Jego fotograficzne reprezentacje rzeczywistości, z pozoru proste, czasami nawet banalne obrośnięte są kontekstami z tych dziedzin, ale nie są nimi obciążone i nie tracą na lekkości.

wernisaże

Janek Simon “Synkretyczny folklor”, CSW Zamek Ujazdowski

22.02 – 19.05.2019

‘’Synkretyczny folklor” to retrospektywa twórczości Janka Simona jest całościowym opracowaniem jego życia i mnogości zainteresowań i aktywności na wielu polach. W 2015 roku artysta wydrukował w drukarce 3D abstrakcyjny wzór, będący przeglądem jego pasji i inspiracji, wśród których znajdują się m.in. postkolonializm, globalizacja, sztuczna inteligencja czy syntetyczny folklor. Ta praca jest punktem wyjścia do wystawy, która podobnie jak kolaż gromadzi całe spektrum dziedzin i zjawisk, mających wpływ na jego życie i twórczość. To wyjątkowy obraz 15-letniej działalności artystycznej Simona, którą można czytać, odszyfrowywać i doświadczać na wielu poziomach.

zapraszam na wernisaż #3, Galeria Śmierć Frajerom

16.02

Kolejny, trzeci już wernisaż Galerii Śmierć Frajerom zlokalizowanej na Gocławiu. My tu tylko zostawimy listę artystów, których prace będziecie mogli oglądać: Wilhelm Sasnal, Bartosz Zaskórski, Dominik Jałowiński, Jakub Gliński, Marcin Kaliński, Jan Mozdżyński, Bartłomiej ‚Hehehedonista’ Wawer, Kacper Woźny, Trashtodd, tissue hunter, Klaudia Kieczmerska, Nikodem Baiser, Magda Prędka. Zagrają m.in. TJ Głupiec, Copy Corpo, Nadziej i Mruwki.

wernisaże

“Daniel Rycharski. Strachy”, Muzeum nad Wisłą (MSN)

15.02 – 22.04.2019

To pierwsza samodzielna wystawa artysty, która stanowi przegląd jego działalności i współpracy z mieszkańcami rodzimej miejscowości – Kurówka. Posługując się praktyką aktywizmu artystycznego dotyka tematów związanych z tożsamością religijną i granicami przynależności do wspólnot religijnych. Czerpiąc z własnego doświadczenia, dyskutuje z paradoksami i ograniczeniami wynikającymi ze schematów działania społeczeństwa i jego wytworów – instytucji. Rychalski poszukuje nowego języka artystycznego, który istnieje na pograniczu sztuki partycypacyjnej i aktywizmu.

1000 RĄK – Bujnowski, Puklus, Rydet, Raster

16.02 –

Na wystawie znajdą się Księżycowe krajobrazy z fotomontaży Zofii Rydet i najnowsze prace Bujnowskiego, całości dopełni kolekcja fotograficzna tysiąca współczesnych portretów dłoni autorstwa Petera Puklusa. Wystawa nacechowana jest przedwiosenną, mglistą, oniryczną estetyką, której przełamanie kumuluje się w tytułowych dłoniach – symbolach sprawczości.

Norbert Delman “S P A”, Galeria Foksal

4.02 – 22.03.2019

Ponieważ polem artystycznych badań Norberta Delmana jest analiza reakcji i ekspresji ciała na opresyjne warunki zewnętrzne – publiczne, ale też te, których dostarcza nam przestrzeń wirtualna. Przestrzeń Galerii Foksal, wyposażona w niezbędną aparaturę, zamieni się w gabinet odnowy biologicznej, przebywanie w niej ma wprowadzić odbiorcę w trans, odciążyć go, odbodźcować. Masaż-trans-wystawa jest odpowiedzią na, jak twierdzi artysta – przyblokowane polskie społeczeństwo, w którym narastają negatywne emocje, rozwijają się choroby cywilizacyjne, wzrasta presja, a wraz z nią stres. Dopóki nie wyjdziemy ze strefy komfortu i nie pozwolimy sobie na rozbicie mikro i makro traum, nie oczyścimy się z napięć indywidualnych i społecznych.

Izabela Łęska, Mikołaj Szpaczyński. Na końcu spojrzenia, Miejsce Projektów Zachęty

16.02 – 7.04

To wielowarstwowa gra z ciałem i zmysłami odbiorcami, która na początku może wydawać się nieco zagadkowa. Przesłanie jakie niesie w pełni pojmiemy dopiero po przejściu całego dystansu w przestrzeni Miejsca Projektów Zachęty. Podczas naszej muzealnej podróży będziemy świadkami próby spotkania twórców, poznamy ich wrażenia z funkcjonowania w świecie sztuki i refleksje na temat pomijanych aspektów w kwestii artystycznej pracy. Śnieg i zimowa pora roku także nie pojawiają się tam bez przyczyny, a całość zapowiada się wyjątkowo intrygująco.

80. Urodziny Józefa Robakowskiego, Muzeum na Pańskiej

19 – 20.02

Dwudniowe wydarzenie będzie uczczeniem jubileuszu Józefa Robakowskiego. Artysty totalnego, wybitnego i kultowego już fotografa i filmowca. To twórca istniejącej do dziś Galerii Wymiany w Łodzi – najstarszej galerii niezależnej w naszym kraju, którą wraz z Małgorzatą Potocką założył pod koniec lat 70. W ubiegłym roku artysta podarował międzynarodowe oraz archiwalne zbiory Galerii Wymiany w ręce warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W urodzinowym programie czeka nas m.in. otwarcie wystawy Andrzeja Ciesielskiego i wieczór performansów Ewy Zarzyckiej, Karoliny Breguły, Izabeli Chamczyk oraz Oli Kozioł. A na deser – oczywiście tort!

Wanda Czełkowska & Paul Czerlitzki: Betwixt, piktogram

23.02

Przestrzeń pomiędzy – to ona jest w centrum artystycznych zainteresowań Wandy Czełkowskiej. Artystki wyjątkowo oryginalnej i niezależnej, której wertykalne instalacje, wielkoformatowe płótna oraz monumentalne instalacje swój początek mają już w połowie lat 70. Paul Czerlitzki natomiast specjalizuje się w pracach przypominających obiekty rzeźbiarskie. Odważne i nietypowe dzieła artystów zobaczymy już pod koniec lutego w warszawskiej galerii Piktogram.

Krzysztof Franaszek. Rzeczy, które nas wciągają, Le Guern

15.02 – 9.03

Na wystawie zobaczymy rzeźby Franaszka, będące obiektami, które zakwalifikować możemy do czegoś pomiędzy abstrakcją, a w pełni ludzkimi treściami dotykającymi naszych emocji i podświadomych mechanizmów kierujących działaniami i decyzjami człowieka. Przygotujcie się na spotkanie z ostrymi narzędziami, opowieści o pułapkach, zewnętrznych pozorach skrywających nasze prawdziwe wnętrze. Podczas tworzenia tych prac artysta inspirował się naturą, dzikimi zwierzętami i roślinami, które z jednej strony zachwycają, a z drugiej wzbudzają uczucie strachu.Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • 💕✨BOY PABLO✨💕
Bilety na warszawski koncert 14 marca są już dostępne! Złapiecie je w Going.
.
.
.
#boypablo #pragacentrum #koncert #concert #music #muzyka #warszawa #warsaw #instawarsaw #pragacentrum #warsawlovers #indiepop #followthestep #artist #norway #gig #playstation #cute #followthestep #going #goingapp
  • Czujecie już świąteczny wajbik?🎄 My totalnie, dlatego przygotowaliśmy prezentowe selekcje z wydarzeniami, którymi możecie obdarować najbliższych🎁 Zerknijcie do aplikacji Going.
.
.
.
.
#christmas #christmasiscoming #christmastime #merrychristmas #swieta #swietabozegonarodzenia #usmiech #prezentyświąteczne #koncert #wydarzenie #muzyka #vanessahudgens #selfie #selfietime #szczęście #actress #smile #happy #follow #going #goingapp
  • @miuosh podzielił się z nami coverem nowego album POWROTY🙌🏽 Premiera 24 stycznia, a wśród zaproszonych gości m.in. @justynases.
.
.
.
.
.
#miuosh #powroty #newmusic #new #nowamuzyka #polskamuzyka #rap #hiphop #polskirap #rapper #zuzakrajewska #photography #blackandwhite #instaphoto #followme #metro #instawarszawa #warsaw #warszawa #thedumplings #paluch #tour #moodoftheday #going #goingapp
  • Smacznej kawusi😉
.
.
.
.
#babyyoda #yoda #lauradern #film #movie #animation #coffee #coffeetime #coffeelover #coffeeholic #actress #funny #fun #photooftheday #picoftheday #moodstagram #follow #followme #moodoftheday #instamood #going #goingapp
  • Pewnie słuchaliście już najnowszego kawałka @33mata - PATOINTELIGENCJA🧨 Co sądzicie? Jeden z ważniejszych numerów roku?🤨
.
.
.
.
#mata #patointeligencja #sbmaffija #rap #hiphop #music #muzyka #nowamuzyka #polskamuzyka #polskirap #newmusic #rapper #warszawa #warsaw #instawarsaw #igers #track #rapstyle #photooftheday #followme #blackandwhite #going #goingapp

Follow Us!