Czytasz
O nadchodzących wydarzeniach kojących zmysły [ambient music playing in the background]

O nadchodzących wydarzeniach kojących zmysły [ambient music playing in the background]

Pendant Jasna 1 Going. bilety ambient

Ambient kojarzony jest zazwyczaj z intymnymi odsłuchami w domowym zaciszu. Mówi o tym zresztą pierwotna definicja tego gatunku, która zakładała istnienie muzyki tła, mogącej posłużyć za narzędzie do tworzenia atmosfery nieabsorbującej całkowitej uwagi słuchacza.

Jednak już w latach 80. Robert Rich wpadł na pomysł przeniesienia ambientu z domów na koncertową scenę. Tak powstały słynne całonocne koncerty, podczas których na wpół śpiąca publiczność doznawała czegoś w rodzaju muzycznej medytacji. W Polsce również pojawiły się eventy, których formuła przewidywała zanurzenie się w dźwiękach w wygodnej pozycji i skupieniu. Przyjrzyjmy się najbliższym wydarzeniom oferującym takie doświadczenia.

Trzynasty Warszawski Salon Ambientu: Pendant aka Huerco S.

Brian Leeds to człowiek alias, a w wyścigu na największą ich liczbę mógłby konkurować nawet z Vladislavem Delayem. Większość projektów Leedsa charakteryzuje dość ciepłe i przyjazne brzmienie, wzbogacane często hipnotyzującymi loopami perkusyjnymi. Można zatem wnioskować, że pomysł na stworzenie kolejnego muzycznego wcielenia eksplorującego tym razem nieco mniej klarowne i przystępne brzmienie wydawał się naturalną progresją. Tym wcieleniem okazał się powstały w 2018 roku i towarzyszący premierze albumu “Make Me Know You Sweet” Pendant.

W jego ramach właściciel wytwórni West Mineral oferuje nam mroczne, momentami nawet nieco przytłaczające dźwiękowe pejzaże, które działają, można by powiedzieć, na zasadzie ruchomych piasków. Oniryczne, zapętlone dźwięki pochłaniają słuchacza wciągając go w pewnego rodzaju próżnię. I choć proces ten sam w sobie nie jest nader przyjemny, to jego efekt jest w pewnym stopniu kojący. Doznajemy bowiem przy tej okazji czegoś w rodzaju emocjonalnego resetu. Brak wyraźnych melodii i silnego nacechowania emocjami sprawia, że interpretacja twórczości Pendanta nie nasuwa się w oczywisty sposób. Jest to, w tym wypadku, pozytywną cechą, która pozwala słuchaczom doznać otoczenia dźwiękiem z zachowaniem odpowiedniego dystansu.

Oprócz Pendanta na Trzynastym Warszawskim Salonie Ambientu usłyszymy również pomysłodawcę cyklu – Dtekka. Event ten odbędzie się 2 lutego, w niedzielny wieczór, w klubie Jasna 1.

czytaj dalej: Luźna Gadka – beluga stone

Before Ambientalny 2020: Bersarin Quartett

Thomas Bücker to niemiecki artysta mogący pochwalić się wcale nie mniejszym dorobkiem od Leedsa. O ile w przypadku Pendanta możemy faktycznie mówić o muzyce tła, tak opisując twórczość Bersarin Quartett już niekoniecznie ma to sens. Kompozycje Niemca są znacznie bardziej zintesyfikowane i zdeterminowane do wywoływania konkretnego wrażenia. Są one również wyprodukowane z dużo większym poszanowaniem ogólnie przyjętych zasad muzycznej produkcji. To wszystko składa się na brzmienie, które absorbuje, pochłania uwagę i silnie oddziałuje na naszą percepcję.

Koncert Bersarin Quartett odbędzie się w systemie 5.1, co oznacza, że uczestnicy będą dosłownie otoczeni dźwiękami. Do nagłośnienia wydarzenia zamiast klasycznego zestawu stereofonicznego składającego się z dwóch głośników użyty zostanie system z pięcioma głośnikami, co z pewnością zwiększy szansę na doznanie immersji. Na Beforze Ambientalnym wystąpi również Grzegorz Bojanek w wersji live. Wydarzenie odbędzie się 14 marca we wrocławskim klubie Formaty.

Bilety na oba powyższe wydarzenia dostaniecie w Going.

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone