Czytasz
Noc Muzeów: wybieramy najciekawsze atrakcje i wystawy

Noc Muzeów: wybieramy najciekawsze atrakcje i wystawy

Noc Muzeów

Noc Muzeów już w sobotę, a my polecamy, które wydarzenia w największych polskich miastach to punkty obowiązkowe.

Połowa maja zawsze kojarzy nam się z tym wyjątkowym wydarzeniem. Noc Muzeów pozwala wziąć udział w specjalnych oprowadzaniach lub wejść do przestrzeni, które na codzień są niedostępne dla szarego zjadacza chleba. Sprawdźcie naszą selekcję!

WARSZAWA

Podziwianie skoczni narciarskiej na Mokotowie to jedna z ciekawszych i bardziej nietypowych atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów. „Niebo bez granic” to eksperymentalny, społeczny projekt integracyjny popularyzujący lotnictwo i osiągnięcia kultury polskiej poprzez działania edukacyjne łączące historię, technikę, sztukę i krajoznawstwo. Rewitalizacja dawnej skoczni położonej przy przedwojennej ul. Samolotowej jest sztandarowym projektem.

W pięknych okolicznościach przyrody spotkamy się na spacerze po Osiedlu Jazdów. Miejsce pełne ciekawych wydarzeń kulturalnych i inspirujących ludzi. W programie – spacer po Jazdowie w towarzystwie najstarszego mieszkańca osiedla, który podzieli się z gośćmi wspomnieniami, historią i anegdotami na temat tego magicznego miejsca. Maraton zumby na świeżym powietrzu prowadzony przez profesjonalne instruktorki, a także warsztaty tańców folkowych w Chacie Numinosum. Będą tańce grupowe, korowodowe, dawne, celtyckie, bretońskie, irlandzkie, a może i coś jeszcze.

W ramach wirtualnej rzeczywistości, która coraz bardziej przenika się z faktyczną – wpadajcie do Przestrzeni Facebooka, gdzie będziecie mieli okazję spędzić trochę czasu w VR-ze. W planach wirtualna podróż po najpiękniejszych muzeach i parkach narodowych, a wszystko dzięki goglom Oculus. W programie także ciekawe wykłady: „Muzeum w smartfonie” – najciekawsze aplikacje ułatwiające kontakt ze sztuką w domu, w szkole i w podróży oraz „Twórz mobilnie” – najlepsze aplikacje mobilne do tworzenia filmów, gifów, grafik, animacji, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Ważne info – obowiązują zapisy przez stronę przestrzennoca2019.splashthat.com.

ŁÓDŹ

W siedzibie głównej Muzeum będzie można obejrzeć zabytkowe wnętrza dające niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę bogactwa i przepychu pofabrykanckiego pałacu oraz poznać detale architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku. Ponadto zwiedzający będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych na ten dzień wydarzeniach związanych z realizowanym przez Muzeum w 2019 roku projektem „Łódzkie podwórko – tradycja i współczesność”. Jednym z jego elementów jest stworzenie „wspomnieniowego repozytorium”, na który złożą się opowieści i anegdoty łodzian o ich podwórkach, kamienicach, znajomych i sąsiadach. Chcąc utrwalić te ulotne historie z codziennego i niecodziennego życia mieszkańców miasta, zapraszają do podzielenia się swoimi relacjami z przeszłości.

W Noc Muzeów można będzie obejrzeć również wnętrze zabytkowego kanału „Dętka” – podziemnego, owalnego zbiornika na wodę, wybudowanego w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Korytarzem „Dętki” wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na ok. półtora metra, co sprawia, że bez przeszkód można nim spacerować.

W ms1 warsztaty inspirowane bieżącą wystawą „Zjednoczona Pangea”.
Podczas nich będziemy poszukiwać wspólnoty poprzez rytm w muzyce i rytm w ruchu. Wojtek Pęczek z zespołem nauczy nas rytmów i gry na bębnach oraz grupowych tańców zachodnioafrykańskich do muzyki na żywo. W przestrzeni wystawy „Sala Neoplastyczna. Kompozycja Otwarta” w ms1 można będzie zatańczyć do utworów płynących z szafy grającej, czyli pracy „Myśli są wolne” Susan Hiller , a także obejrzeć całą, świeżo otwartą ekspozycję. W miejscu wystawy studentów ASP na parterze ms1 – poświęconej choreograficzności i cielesności w praktykach sztuk wizualnych – zapraszamy na działania performatywne prowadzone przez młodych artystów. Do ms2 przy ul. Ogrodowej zapraszamy natomiast na oprowadzanie po wystawie „Atlas Nowoczesności” Dla tych którzy jednak wolą oglądać filmy niż ekspozycje Kino Charlie specjalnie na tę okazję przygotowało trzy filmy o sztuce. Głośny dokument o twórczości znakomitego surrealisty – “Salvador Dali. W poszukiwaniu nieśmiertelności”. Dodatkowo polski film o dwójce artystów “Serce miłości” oraz amerykańską produkcję “Debiutanci”.

TRÓJMIASTO

We Wrzeszczu będą bębnić! Punktem wyjścia Nocy Wrzeszcza jest historia Oskara Matzeratha, bohatera „Blaszanego Bębenka” Güntera Grassa. Z tego powodu główną atrakcją wieczoru będą koncerty wybitnych polskich młodych perkusistów i perkusistek: Dominiki Korzenieckiej, Miłosza Pękali, Jacka Prościńskiego, Aleksandry Rzepki i Huberta Zemlera. Zaprezentują oni solowe występy w publicznej przestrzeni Wrzeszcza, a na koniec zabębnią wspólnie w Garnizonie Kultury. W programie również między innymi wykłady i warsztaty z Edytą Jarząb i Antonim Michnikiem, zwiedzanie instalacji Julity Wójcik oraz otwarcie wystawy Anny Królikiewicz. Szereg atrakcji zapewni również ASP – przygotujcie się na warsztaty streetartowe z odbijania szablonów, wystawy studenckie, warsztaty kaligrafii, rysunku i rzeźbiarstwa. Usłyszycie tam również projekt muzyczny Sopockiego Chóru CONTINUO.

W Łaźni na Dolnym mieście czeka na Was przekrojowa wystawa Michała Szlagi. „Fotografowałem polskiego króla” to przegląd dwóch dekad twórczości artysty, w której przyglądał się on problemom polskiej transformacji. Wystawie towarzyszyć będzie koncert zespołu Nagrobki. Z kolei gdyńskie Muzeum Emigracji zaplanowało wydarzenia powiązane z historią relacji Gdyni i Katowic. Wspólna inicjatywa dwóch miast to wystawa, z której dowiemy się o współpracy między południem a północą oraz o formowaniu się tożsamości tych regionów po wytyczonej w 1933 roku magistrali węglowej. W lata 30. zabierze Was również Muzeum w Sopocie. „Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie” to podróż w czasie do przedwojennego letniego kurortu. W klimat lat 30. przeniosą Was wyjątkowe archiwalia, zdjęcia, korespondencje, pokazy filmów kinowych, kroniki, muzyka i prezentacja mody tamtego okresu.

ŚLĄSK

Śląska Noc Muzeów obfituje w wiele różnorodnych wydarzeń – od spektakli przez rozbudowane widowiska multimedialne. Muzeum Śląskie w Katowicach świętuje wówczas swój jubileusz. Z okazji sędziwej 90-tki otwarty zostanie położony pomiędzy warsztatem a elektrownią ogród. Czym są tzw. ogrody społeczne? Jakie stawiamy im cele? Takie i inne pytania dot. wspólnej przestrzeni, miasta i przyrody zadane zostaną podczas specjalnej dyskusji, którą zwieńczy powiązany z nadchodzącą wystawą o śląskim hip-hopie występ DJ Hopbeata.

Fanów surrealizmu nie może zabraknąć w sosnowieckim Pałacu Schoena. To tam od niedawna podziwiać można dzieła słynnego artysty Salvadora Dalego. Tego dnia zaplanowano atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych widzów. Teatr, interaktywna wystawa dla dzieci i oprowadzanie kuratorskie składają się na wieczorny program Muzeum w Sosnowcu. W poszukiwaniu niezwykłych wrażeń audiowizualnych warto wybrać się do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Specjalizujący się w muzyce elektronicznej Vanderson zagra koncert, któremu towarzyszyć będą wizualizacje holenderskiego grafika Juliusa Horsthuisa. Fraktale, odrealnione kolory, osobliwe konstrukcje wypełnią muzealną salę przy akompaniamencie syntetycznych dźwięków.

WROCŁAW

Wrocław jest znany z szerokiej oferty muzealnej, dlatego w tym mieście nie macie prawa się nudzić. Oprócz oczywistych wyborów obejmujących miejsca takie jak Muzeum Współczesne czy Muzeum Architektury, Noc Muzeów możecie spędzić w nieoczywisty sposób. Zdecydowanym must see jest wizyta w Akademickim Radiu LUZ na terenie Politechniki Wrocławskiej. Młoda grupa radiowców pokaże, jak działa radio, jak przygotować program muzyczny, a potem jak zrealizować i przedstawić go na antenie. Najlepszą zabawę za mikrofonem co roku mają najmłodsi przygotowujący wejścia antenowe z prawdziwego zdarzenia. W podobny sposób można odwiedzić też Radio Wrocław. Kolejnym ciekawym punktem jest noc w Kinie Nowe Horyzonty – tutaj z kolei czeka nas wycieczka po zakamarkach kina. W przerwie od zwiedzania warto skoczyć na którąś z imprez odbywających się w ramach Visions Festival 2019.

Sprawdź też
Asaf Avidan Międzynarodowy Dzień Tańca Isolation Video music clips

POZNAŃ

Głównym punktem programu nocy w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie wystawa „Choroba jako źródło sztuk”, czyli przegląd dzieł polskich artystów od końca XIX wieku po czasy współczesne, które powstały w warunkach długotrwałej fizycznej niepełnosprawności lub choroby. Czekają tam na Was również spotkania i oprowadzenia po wystawach: „Usuwanie kamienia głupoty, czyli medycyna w grafice XVI wieku”, „Teatry anatomiczne w malarstwie i grafice XVII wieku” i „Portrety pro mortem”. W programie znalazły się też spacer Mistrzowie Młodej Polski, medytacja w sali hiszpańskiej wsród dzieł Zurbaran i Strozzi oraz koncert Wacława Zimpla. W siedzibie stowarzyszenia Jazz Poznań odbędzie się Komeda Maraton, czyli 24-godzinne wydarzenie muzyczne poświęcone twórczości Krzysztofa Komedy. Zagrają młodzi poznańscy muzycy jazzowi.

W Poznańskim Towarzystwie Nauk czekają na Was wystawy druków astronomicznych i fizycznych „Chaos/ Kosmos” oraz wystawa „Trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego”. Pokazane zostaną druki z dziedziny teorii chaosu i unikatowe dzieła Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza oraz innych wybitnych astronomów. Sprawdźcie również Muzeum Historii Ubioru. Dowiecie się tam o dziewiętnastowiecznych dodatkach do ubrań oraz zobaczycie pokaz „Jak ubrać się w krynolinę?”, w którym zaprezentowane zostaną trzy historyczne stroje: suknia balowa z końca XVIII wieku, suknia na krynolinie z lat 50. XIX wieku oraz suknia wizytowa z początku wieku XX.

KRAKÓW

W Krakowie Noc Muzeów upłynie pod hasłem “Natura-lnie” . W swoje podwoje zapraszają tradycyjnie m.in. Muzeum Narodowe, MOCAK i Bunkier Sztuki. Gmach główny Muzeum Narodowego to przede wszystkim trzy wielkie nazwiska: Wyspiański, Wajda i Moore. Wokół obszernych wystaw prezentujących twórczość dramatopisarza i artysty wizualnego, reżysera oraz rzeźbiarza budowany jest wieczorny program muzeum – w tym m.in. pokaz filmowy, oprowadzanie kuratorskie i performans taneczny. MOCAK przygotował specjalnie zaaranżowaną strefę chilloutową inspirowaną hasłem tegorocznej edycji oraz wystawą czasową “Natura w sztuce”. Na jej terenie prowadzone będą m.in. warsztaty tworzenia tkanin z surowców roślinnych. “W ruch” pójdą lokalne trawy, trzciny, zioła i wiklina.

Na spotkaniu „Sztuka na wyciągnięcie ręki” uczestnicy będą mogli z kolei zapoznać się z innego rodzaju materiałami – tworzywami stosowanymi przez artystów. Dla audiofili przygotowano performans muzyczny zespołu Rdzeń z artystą Piotrem Lutyńskim na czele. Bunkier Sztuki zaprasza na immersję w świat kultury iberoamerykańskiej. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „W nocy twarzą ku niebu” to intuicyjne odczytanie dzieł twórców z obu Ameryk i Europy przede wszystkim poprzez słowo pisane. Wystawa „Jesteś tym, co jesz” to drastyczne przejście do świata fast-foodu, który w ironiczny sposób komentują zaproszeni przez Miesiąc Fotografii artyści.

W naszej aplikacji znajdziecie dedykowaną aplikację poświęconą Nocy Muzeów – koniecznie ją sprawdźcie!


Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone