Jazzpress.pl x Going. – luty pełen jazzu

We współpracy z portalem Jazzpress.pl przygotowaliśmy najciekawsze jazzowe koncerty, na które warto wybrać się w lutym. Coś dla wymagających melomanów, jak i dla poszukujących w jazzie bardziej popularnych i przystępnych brzmień. Sprawdźcie naszą selekcję!

Monika Borzym „Back To The Garden” – 12on14 Jazz Club

Młoda dama, wszechstronnie muzykalna. Jej koncert to zawsze przyjemność dla publiczności. Monika ma ujmującą lekkość i prezencję sceniczną. Elokwentnie uwodzi i bawi, zapraszając słuchaczy do aktywnego uczestnictwa. Na ostatnich autorskich płytach zgrabnie trawestuje tak odległe przestrzenie, jak Joni Mitchell, Radiohead („Radio-hedonistycznie”) czy kompozycje do tekstów powstańczej poetki („Jestem przestrzeń”).

Starannie dobiera – zawsze świetnych – współpracowników i skromnie dodaje im blasku, kiedy zapowiada kolejne utwory podczas koncertów. Płyta „Back to the Garden” to wybrane piosenki Joni Mitchell z lat 70. ubiegłego wieku. Wszyscy zapewne kojarzą rockowo-melancholijną folkową ikonę, rodem z Kanady. Dzięki współczesnym aranżom i „zwiewności” wokalu Monika nadaje tym numerom sporo wigoru. Całość brzmi atrakcyjnie i wiosennie beztrosko. Na post-walentynkowy nastrój w klimatycznym klubie – jak znalazł.

Neneh Cherry – Niebo

Dwie ostatnie płyty po prostu świetne. W Polsce będzie promować album zeszłoroczny „Broken Politics”. Ci, którzy w połowie lat 90. skakali przy Massive Attack czy Trickym pójdą na pewno. Trip-hop sam w sobie nieco stracił blask, ale Neneh udaje się go subtelnie ożywić, dzięki współpracy producenckiej z doskonale znanym brytyjskim producentem Four Tetem.

W tekstach, jak zwykle, mocno angażuje się społecznie. Czasem zahuczy, innym razem melancholijnie przynudzi. W otwartej przestrzeni klubu Niebo może sprawdzić się wybornie. Gdyby jazzowi puryści mieli jakieś obiekcje to polecam znakomity koncert, który zagrała w 2012 roku w San Sebastian wspólnie z The Thing Matsa Gustafssona, ku pamięci jej ojczyma Dona Cherry’ego. Poprzednią płytę „Blank Projekt” z 2014 roku promowała na Tauronie w Katowicach. To jej druga wizyta u nas i 5. płyta w 30-letniej karierze! Czy można to przeoczyć?

JAZZSTATE – Rafał Gorzycki – The Tuners

Gorzycki to bez wątpienia czołówka kreatywnych i pracowitych (23 albumy, 44 lata, nie wypominając) kompozytorów współczesnej sceny. Współodpowiedzialny za takie projekty jak Sing Sing Penelope, Ecstasy Project, Dziki Jazz, A-kineton czy Experimental Psycholog. Jego ostatnie propozycjes to znakomite („Ensemble Tuning” i „Syriusz”), dostrzeżone i docenione, nie tylko w naszej lokalnej skali dzieła.

Muzyka Rafała Gorzyckiego ma charakter wielowątkowy i organiczny, mimo że obok „żywych” instrumentów słyszymy mnóstwo splątanych efektów. Może nie „niesie”, czasem „drapie”, ale wprowadza tajemniczą aurę i niepokojące wibracje. To jest bardzo przemyślane i wymyślne granie. Ten wieczór ma szansę być wyjątkowy za sprawą akcyjnie powołanego składu. Zdecydowanie nie dla przypadkowego słuchacza. Namawiam gorąco na spotkanie z wyobraźnią Rafała Gorzyckiego i równie interesujących kolegów.

Paweł Kaczmarczyk – „Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra” (trasa)

Przyznaję, nie znam oryginału z 1884 roku, ale to, co na albumie „Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra” z 2018 roku, proponuje Kaczmarczyk, wspólnie z 21-osobową ekipą, brzmi bardzo eklektycznie. Powagi, dyscypliny i „gazu” użycza powszechnie ceniony kontrabasista Michał Barański, Tomek Torres na bębnach dodaje latynoskiego rozpędu, etniczne zaśpiewy, wszelkie grzechotki i bębenki zapewnia zawsze rewelacyjny Mino Cinelu (przemawia za nim kilkoro współpracowników: Miles Davis, Stevie Wonder, Sting, Elton John, Patti Smith i Anna Maria Jopek).

Bigbandowy „hałas” mamy za sprawą Polish Brass Ensemble, a ambientowego oddechu dostarcza Mr. Krime (Wojciech Długosz). Sam Paweł Kaczmarczyk pokazuje jak wszechstronnym wykonawcą i celnym autorem jest. Jestem bardzo ciekawy jak ta grupa zabrzmi w świetnych salach z akustyką „przyjmującą” duże składy.

Janusz Falkowski

redaktor prowadzący jazzpress.pl

Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • Oto pierwsze muzyczne ogłoszenia od @hiphopkemp 💣 Tech N9ne, The Alchemist i Kontrafakt. Co Wy na to?
•
•
•
#hiphopkemp #hiphopkemp2019 #techn9ne #thealchemist #kontrafakt #music #hiphop #rap #festival #summer #goingapp
  • 8 marca w centrum Warszawy futurystyczno-tropikalne klimaty zaserwuje nam duet DENGUE DENGUE DENGUE🙌🏽🤩 Dokładna lokalizacja koncertu pozostaje tajemnicą, więc bądźcie czujni!
•
•
•
#denguedenguedengue #worldwidewarsaw #concert #gig #music #live #festival #warsaw #warszawa #event #goingapp
  • Rezydujący w Los Angeles XAVIER WULF pojawi się w marcu w Warszawie!🔥Raper mający na koncie współpracę m.in. ze Skeptą i Smokepurppem zagra w Miłości na Kredytowej. 
Bilety na koncert możecie kupić w Going.📲
•
•
•
#xavierwulf #teamsesh #concert #live #gig #music #rap #hiphop #warsaw #warszawa #skepta #lilpeep #smokepurpp #milosckredytowa
  • Już jutro rusza OUTPOST - IN5TALAC7A🙌🏽 PRO8L3M zabierze nas w podróż po cyfrowym świecie i umożliwi przedpremierowy odsłuch albumu Widmo! 🔊 Jesteście gotowi?
•
Jeśli nie macie jeszcze biletów na wydarzenie, możecie je zakupić w Going.📲
•
•
#pro8l3m #outpost #in5talac7a #instalacja #music #album #widmo #hiphop #rap #warsaw #warszawa #going #goingapp
  • Wczorajszy koncert Smokepurppa w Progresji, na zdjęciach @andrzejsienkowski 🔥🔥🔥 Jak Wasze wrażenia?
•
Jeśli przegapiliście warszawski koncert Purppa, macie szanse zobaczyć go w najbliższym czasie także w Poznaniu i Gdańsku!🙌🏽
•
•
#smokepurpp #progresja #warsaw #warszawa #concert #trap #music #live #guccigang #lteboysglobal #donkrez #richiewess #worldwidewarsaw #bigidea #goingapp

Follow Us!