Inni Ludzie, Strach i mroczna opera – marzec w TR Warszawa

Jak prezentują się ostatnie dni zimy w kwestii teatralnych propozycji? Warszawski TR nie próżnuje i jak zwykle zapewnia nam sporą dawkę artystycznych uniesień. Skrajne emocje, różnorodne formy i intensywne przeżycia – tak w skrócie podsumować można marcowo-kwietniowy repertuar stołecznego teatru. Czego nie przegapić? Mała podpowiedź poniżej.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze premierę spektaklu Inni Ludzie. Sztuka reżyserowana przez Grzegorza Jarzynę, oparta na poemacie Doroty Masłowskiej utrzymywanym w klimacie hip-hopowego numeru, to jedna z głośniejszych premier tej wiosny. Reżyser odpowiedzialny jest m.in. za kultowy już spektakl Między Nami Dobrze Jest, który także stworzony został na podstawie dramatu kontrowersyjnej dla wielu pisarki. Ta, jako specjalistka od niezwykle ciekawych obserwacji społecznych, przelewa na papier swoje spostrzeżenia ujmując je w typową dla siebie formę. Groteskowy, czarny humor przeplatający się z realiami różnych grup społecznych to specyfika wychodzących spod jej pióra dzieł.

Za tło akcji Innych Ludzi posłuży Warszawa. Często idealizowana, przyciąga niczym magnez głodnych kariery, życiowego spełnienia i sukcesu. A jakie są realia? Pisarka w swojej „nawijce” ukazuje ciemną stronę stolicy – pełną używek, alkoholu, frustracji i rozczarowań, będących źródłem niebezpiecznych tendencji i zjawisk. Na teatralnych deskach zobaczymy sztukę tworzoną kolektywnie przez aktorów TR-u, animatorów, artystów graficznych i wizualnych, a także reprezentantów warszawskiej sceny hip-hopowej, których w tym projekcie nie mogło zabraknąć. Być może Inni Ludzie okażą się szpilką wbitą w naszą codzienną, bezpieczną bańkę? Warto się przekonać.

Równie mocną pozycją w marcowym repertuarze TR-u będzie stworzona na podstawie dzieła noblistki Elfriede Jelinek opera Rechnitz – Anioł Zagłady. Austriacka pisarka w swoim dramacie przedstawiła historię, która wydarzyła się w tytułowym miasteczku Rechnitz w 1945 roku. Podczas jednego z przyjęć oficerowie SS zamordowali dwustu przymusowych żydowskich pracowników. Śledztwo prowadzone w tej sprawie rzecz jasna nie doprowadziło do ukarania sprawców.

W dziele Jelinek historia opowiadana jest z perspektywy piątki Posłańców, przedstawiających własną wersję tego okrutnego zajścia. Twórcy opery – reżyserka Katarzyna Kawalt i odpowiedzialny za muzykę Wojtek Blecharz – nie rekonstruują jednak opisywanych przez pisarkę wydarzeń. Skupiają się natomiast na języku, od wieków wykorzystywanym jako środek do szerzenia manipulacji, kłamstw i wyrządzania krzywdy. Sama reżyserka zwraca uwagę na jego wielkie znaczenie w tuszowaniu i rozmywaniu winy oprawców. Jednak jak przyznaje Blecharz, wydarzeń z Rechnitz normalne słowa nie są w stanie w pełni wyrazić, stąd zapożyczenia z operowej konwencji. Muzyka ma podkreślać poruszane w spektaklu tematy, wydobywać prawdę historii Jelinek, a także jeszcze bardziej dramatyzować całą tragedię tej opowieści. Co ciekawe – partie śpiewane wykonywane będą przez samych aktorów Teatru Rozmaitości.

W repertuarze znajdziemy też dobrze już znane tytuły. Wśród nich Strach, wyreżyserowany przez Małgorzatę Wdowik. Połączyła ona klasyczne motywy z kina grozy i nowoczesne technologie, czego efektem jest poruszający spektakl, pozwalający czy może zmuszający nas do całkowitego zanurzenia się w ukazywany na teatralnych deskach koszmar.

Do tego wciąż świeża pozycja, czyli Cząstki Kobiety. Premiera sztuki odbyła się w grudniu 2018 roku i wzbudza bardzo pozytywne emocje wśród warszawskiej publiczności oraz recenzentów. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przekonać się na własne oczy – zachęcamy. Ponownie w TR Warszawa zobaczymy ją w pierwszych tygodniach kwietnia.

Jeśli chcecie być na bieżąco z repertuarami warszawskich teatrów, pobierzcie aplikację Going.. Znajdziecie tam specjalny przewodnik z teatralnymi rekomendacjami czy zapowiedziami najgłośniejszych premier.

Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • LARKIN POE to duet z Nashville, którego muzyczne umiejętności zobaczymy 26 marca w warszawskich Hybrydach🇺🇸💫 Bilety na koncert możecie kupić w Going.
•
•
•
#larkinpoe #warszawa #warsaw #hybrydy #klubhybrydy #concert #music #blues #rock #pop #indie #tickets #going #goingapp
  • Znamy artystów, którzy pojawią się na scenie Red Bull Music podczas tegorocznego Tauron Nowa Muzyka Katowice!😱 Wśród nich Marie Davidson, Oscar Mulero, Kornél Kovács, Laurel Halo, Roman Flügel czy Matthew Dear🔥🔥🔥 Link do biletów znajdziecie w naszym bio📲
•
•
•
#tauronnowamuzyka #tauronnowamuzykakatowice #nowamuzyka #festival #katowice #music #live #dj #djset #electronic #techno #mariedavidson #oscarmulero #laurelhalo #romanflugel #matthewdear #tickets #going #goingapp
  • Już w ten piątek kolejny koncert w ramach @worldwidewarsaw ! W warszawskiej Hydrozagadce wystąpi charyzmatyczny Brytyjczyk - SLOWTHAI🙌🏽 Bilety na wydarzenie są jeszcze dostępne w Going. - link znajdziecie w naszym bio📲
•
•
•
#slowthai #worldwidewarsaw #worldwidewarsaw2019 #warsaw #warszawa #koncert #music #rap #hiphop #grime #live #tickets #going #goingapp
  • O naszych weekendowych wypadach możecie poczytać w cotygodniowej WEEKENDÓWCE na blogu Going.📲
Tym razem byliśmy m.in. na koncercie @clockmachine , @childrenofzeusinsta i @tennysonmusic 🙌🏽💥
•
•
•
#clockmachine #childrenofzeus #tennyson #worldwidewarsaw #warsaw #warszawa #weekend #koncert #live #music #going #goingapp
  • BAS, jeden z najważniejszych reprezentantów obozu Dreamville wystąpi jutro w Warszawie w ramach festiwalu @worldwidewarsaw ! Bilety na koncert są jeszcze dostępne - link w bio💫🙌🏽
•
•
•
#bas #worldwidewarsaw #warsaw #warszawa #concert #live #gig #music #rap #hiphop #milosc #tickets #going #goingapp

Follow Us!