Filmowy rajd po mieście, czyli ABC Wszystkiego, ożywione malarstwo i pisarze w kinie

Warszawa jest wypełniona po brzegi propozycjami filmowymi i czasami warto przypomnieć sobie, że oprócz mniej lub bardziej głośnych premier można w różnych punktach miasta znaleźć filmy poza głównym obiegiem. Pozycje, które trudno jest znaleźć i to nawet jeśli lubi się szukać.

Super przyjemną odmianą jest wybranie przeglądu krótkich form. Wszyscy znają sytuacje, w których naprawdę chce się zobaczyć i wsiąknąć w film, ale pod koniec dnia skupione myślenie zwyczajnie się wyłącza. Potem zostaje nam tylko sprawdzanie (ze wstydem) godziny z jasnością ekranu zredukowaną do minimum. Zdarza się każdemu.

Łapcie kilka opcji na przeglądy – mniej lub bardziej dziwaczne tematycznie, ale równie dynamiczne formalnie. Na zachętę!

William S. Burroughs | Filmy o pisaniu

To już druga edycja cyklu pokazów filmowych i spotkań w FINIE, które za pomocą obrazu filmowego opowiadają o czołowych i tych mniej znanych przedstawicielach literatury światowej. O tym, jak życiorys autora odbija się na jego twórczości, ale też jaki wpływ ta twórczość wywiera na odbiorcę. W programie znajdują się zagraniczne fabuły, dokumenty i eksperymentalne formy opowiadające o ich życiorysach.

Otwierającym tę edycję film Burroughs: The Movie, w reżyserii Howarda Brooke’a jest zapisem 5-letniej pracy reżysera z autorem legendarnego Ćpuna czy Nagiego Lunchu, czołowego przedstawiciela Beatników – Williama S. Burroughsa. Efektem tych spotkań i wspólnych podróży jest materiał absolutnie unikalny, zawierający w sobie osobiste rozmowy z przyjaciółmi i rodziną (m.in. z Allenem Ginsbergiem, Patti Smith czy Francisem Baconem). Do tego publiczne odczyty czy owiane tajemnicą i niedopowiedzeniami życiowe tragedie pisarza.

Sam film przez trzy dekady nosił miano mistycznego, zaginionego dzieła. Mimo, że premiera odbyła się w 1983 roku, to jego kopia została odnaleziona dopiero w 2011 roku, a pierwszy polski pokaz po rekonstrukcji odbył się trzy lata później.

Polujcie, więc na tego białego kruka, a już 20 marca w FINIE na Wałbrzyskiej odbędzie się kolejny pokaz z tej serii. Nie przegapcie!

Rozglądajcie się za dodatkowymi pokazami, bo krótkometrażowe fabuły szybko znikają z oczu, a zdecydowanie warto je sprawdzić, bo tematy, uchwycone w intensywnej, dynamicznej formie są myślowym katalizatorem.

ABC Wszystkiego. „Oświatowy” program filmowy DKF Zachęta

Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi od 1949 roku do późnych lat 60. zrealizowała 5 tysięcy filmów, poddanych digitalizacji zostało 500.

Mimo ograniczeń związanych z wieloma rygorami estetycznymi filmy cechuje duża różnorodność, a czasami nawet eksperymentalne podejście do wybranego tematu. WFO ogarniała szeroki zakres tematyczny: od obrazów propagandowo-instruktażowych, przez filmy BHP, aż do filmów, gdzie temat zdrowia poruszany jest w kontekście społecznym (zwłaszcza późniejsze produkcje).

Filmowe tematy traktowały o aborcji, stosunku społeczeństwa do chorób psychicznych czy wpływu snu na funkcjonowanie ciała człowieka. Czynności serca to z kolei film Józefa Orkusza z 1966 roku, dokładnie obrazujący funkcjonowanie ludzkiego serca. Z wykorzystaniem ekstremalnych zbliżeń i uwydatnieniem kolorystyki, co nadało całości psychodelicznego charakteru.

Poprzedni pokaz dotyczył zdrowia i ciała człowieka. Mimo pozornie monotonnej formy i tematyki, te obrazy filmowe dają możliwości do obserwowania przemian światopoglądowych lub podobieństw w myśleniu o chorobach czy dolegliwościach.

Dajcie się zaskoczyć przez oświatowe dokumenty i wbijajcie do Zachęty w kolejne wtorki:

26.03 – blok poświęcony filmom o architekturze
09.04 – blok poświęcony filmom wychowawczym
14.05 – blok poświęcony filmom o zwyczajach i historii odległych kultur, ludów i krajów

Mistrzowie Polskiej Animacji | Akademia Polskiego Filmu

Od 20 lutego w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym wystartował nowy cykl wykładów, połączonych z projekcjami filmów najwybitniejszych postaci polskiej animacji.

Jednym z ostatnich bohaterów był Witold Giersz okrzyknięty malarzem ekranu. Mistrz ożywionego malarstwa – techniki, którą posługiwał się w większości swoich realizacji. W jego animacjach, obok postaci animowanych kreowanych przez pociągnięcia pędzla równorzędnymi bohaterami są plama barwna czy kolor.

Giersz w swoich filmach nieustannie bada relację między linią a plamą. Głównym impulsem do zmiany charakteru animacji była postawa twórcza – malarskie środki wyrazu były mu bliższe. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w tamtym okresie w środowisku artystycznym niezwykle ważny był eksperyment, otwarcie się na nowe formy i rozwiązania. Najlepiej obrazuje to Czerwone i czarne z 1964 roku, gdzie kolor staje się przedmiotem, bohaterem i głównym środkiem kształtującym obraz.

W najprawdopodobniej najbardziej znanej realizacji Giersza – Koń z 1967 wykorzystuje farbę olejną (ze względu na jej powolne schnięcie), którą nakłada za pomocą szpachelki pod kamerą i kształtuje obraz za pomocą alternatywnych metod – poprzez drapanie, żłobienie i nakładanie kolejnych warstw, tworzących iluzję przestrzeni.

Jeśli nie znaliście, warto poznać – większość filmów Giersza dostępnych jest w internecie, więc nie ma się co smucić, że przegapiliście.

A jeżeli nie chcecie przegapić kolejnych spotkań z polską animacją to wpadajcie w środy o 17:00 do Kina MUZ i zróbcie sobie wieczór dla znanych/nieznanych bohaterów obrazu. To zdecydowanie przyjemny powiew świeżości w podejściu do tradycji polskiego kina, bez nużącej nadbudowy historycznej i z dużą radością dla oczu. Pokazy odbywają się w każdą środę i trwają do 29 maja!

Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • Ależ to było dobre🔥 Poniedziałkowy koncert PRIMAL SCREAM na fotach @andrzejsienkowski
•
•
•
#primalscream #concert #koncert #palladium #warsaw #warszawa #live #photos #rock #alternative #music #muzyka #photo #photography #follow #going #goingapp
  • Letnich festiwali nigdy zbyt wiele🌴☀️Wychodząc z tego założenia, przygotowaliśmy dla Was #konkurs, w którym do wygrania są dwa czterodniowe karnety na Colours Of Ostrava!
•
Żeby je wygrać, wystarczy zaobserwować nas na Instagramie, oraz oznaczyć osobę, z którą pojedziesz na festiwal👋🏽 Na komentarz zwycięzcy odpowiemy w najbliższy piątek. Powodzenia💕
•
•
•
#konkurs #coloursofostrava #ostrava #festiwal #festival #music #live #muzyka #gig #koncert #concert #rosalia #thecure #florenceandthemachine #yearsandyears #ragnboneman #olafurarnalds #tomwalker #indie #electronic #pop #rock #house #dj #djset #wygraj #bilety #going #goingapp
  • Arabski queer, majestatyczny grime i analogowe syntezatory - wybraliśmy naszych Tauronowych ulubieńców💘 Tekst możecie przeczytać na blogu Going.-link w bio. Dajcie znać, kto Waszym zdaniem zasługuje na podium🏆
•
📸 @radkm
•
•
#tauronnowamuzykakatowice #tauronnowamuzyka #nowamuzyka #festiwal #festival #music #katowice #muzyka #live #gig #koncert #concert #dj #djset #techno #electronic #grime #skepta #karengwyer #coucouchloe #follow #instagood #top #going #goingapp
  • SLIPWAY, czyli audiowizualny spektakl w samym sercu przemysłowej stoczni, odbędzie się 2 sierpnia na Ulicy Elektryków🧨 Zagrają: Schafter, PRO8L3M, Paluch, Otsochodzi, Gedziula, Colas i Oki. Bilety na wydarzenie kupicie wyłącznie za pośrednictwem Going. - link w bio👋🏽 Do zobaczenia!
•
•
•
#ulicaelektrykow #plener33 #gdansk #schafter #paluch #pro8l3m #coals #oki #otsochodzi #gedziula #rap #hiphop #music #muzyka #live #concert #koncert #art #follow #bilety #going #goingapp
  • Warszawski koncert YEASAYER już 7 sierpnia! Trio z USA przyjedzie do Warszawy równe dwa miesiące po wydaniu nowego albumu, Erotic Reruns🙌🏽 Bilety na wydarzenie są dostępne w Going.
•
•
•
#yeasayer #eroticreruns #koncert #concert #music #muzyka #live #pop #indie #alternative #warszawa #warsaw #gig #pragacentrum #praga #bilety #tickets #followthestep #followme #going #goingapp

Follow Us!