Czytasz
Domówka: 5 pytań do Young Majli

Domówka: 5 pytań do Young Majli

Domówka wywiad Young Majli Trójka radio DJ zostań w domu MORE

Siedzimy w domach, oglądamy filmy, seriale i czytamy książki. Dużo pracujemy w opcji zdalnej, a w wolnym czasie chętnie sięgamy po live streamy, koncerty prosto z czyjegoś pokoju, czy sesje jogi.

Postanowiliśmy, że w cyklu Domówka będziemy pytać artystów, ludzi kultury i kreatywnych o to, jak sobie radzą z obecną sytuacją, jak zmieniła ich tryb życia, w jaki sposób możemy okazywać wsparcie tym, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Kolejnym gościem naszego cyklu jest Young Majli – didżejka i dziennikarka muzyczna prowadząca audycję radiową w Trójce, związana z wrocławskim kolektywem Regime Brigade.

Jak wygląda obecnie twój plan dnia?

Staram się nie narzucać sobie sztucznych ram, tylko korzystać z każdego dnia według teraźniejszych potrzeb. Przed kwarantanną prowadziłam nieregularny tryb życia, bo moja praca oparta była na realizowaniu zleceń w tygodniu, graniu imprez w weekendy oraz na prowadzeniu zajęć na uniwerku i audycjach w radiu. Dodatkowo na życiu pomiędzy Wrocławiem a Warszawą, więc wiele rzeczy planowałam z tygodnia na tydzień. Teraz wszystko się zmieniło, łącznie z tym, że niektóre audycje nagrywam w domu. Zdarza się, że jedyną rzeczą, którą planuje na dzień jest czytanie książki i nie cisnę się z tego powodu, że to za mało.

Jest jakieś zajęcie, na które wcześniej brakowało czasu, a teraz możesz się mu poświęcić?

Na pewno więcej czytam i uważniej słucham muzyki. Wracam do starych płyt, jak i pozwalam sobie na to, żeby słuchać tylko jednej płyty przez cały dzień (albo i trzy dni), co ostatnio w trybie ciągłego grania i prezentowania muzy było poza moim zasięgiem. Do tego dużo myślę o tym, co się dzieje i łapię dystans do wielu spraw.

Czy siedzenie w domu wpływa w jakiś sposób na twoją kreatywność?

Szczerze mówiąc nie wiem, ja bardzo dobrze czuję się uczestnicząc w kolektywnej stymulacji, natomiast moja kreatywność jest też w dużej mierze uzależniona od potrzeb wynikających z otoczenia, których teraz paradoksalnie dostrzegam bardzo dużo. Chociażby tych dotyczących wspólnego dbania o warunki, w jakich będzie dane istnieć twórcom, artystkom i wszystkim angażującym się w kulturę. Poświęcam więcej czasu na dopracowywanie pomysłów, które wcześniej były głównie hasłami, ale tak jak wspomniałam, bez presji. 

Czy planujesz koncertowy/didżejski stream live?

Jak najbardziej, biorę udział w takich akcjach, ale wolę jak mają formę spontaniczną. W tamtym roku zaczęliśmy serie streamów “living room” z regimem, teraz Uczulenie (klub prowadzony przez regime) robi regularne, mega ciekawe streamy, na które można się zgłaszać, bo jest open call. Sama grałam na początku pandemii na streamie wrocławskiego klubu Tamka, a potem zagraliśmy razem z PLAL-em b2b z domu na zaproszenie wspaniałego kolektywu BAS.

W jaki sposób powinniśmy teraz wspierać artystów?

W jaki tylko możemy, chcemy i potrafimy. Słuchajmy, kupujmy, udostępniajmy, grajmy w radiach, budujmy świadomość. Myślę, że w obecnej sytuacji każda forma wsparcia jest na miarę złota.

Rekomendacje kulturalne na czas social distancing:

Serial: Insecure (od 12 kwietnia na HBO dostępny jest nowy sezon)

Książka: George Saunders Lincoln w Bardo, cokolwiek Toni Morrison

Sprawdź też
Paulina Przybysz stream online vide live zostań w domu Going. MORE

Muzyka: ostatnio słuchałam podcastu Jakona Tamma dla Oramics i mogę go polecić

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone