Czytasz
Domówka: 5 pytań do Łukasza Najdera

Domówka: 5 pytań do Łukasza Najdera

Łukasz Najder Moja Osoba Domówka Going. wywiad w domu

Siedzimy w domach, oglądamy filmy, seriale i czytamy książki. Dużo pracujemy w opcji zdalnej, a w wolnym czasie chętnie sięgamy po live streamy, koncerty prosto z czyjegoś pokoju, czy sesje jogi.

Postanowiliśmy, że w cyklu Domówka będziemy pytać artystów, ludzi kultury i kreatywnych o to, jak sobie radzą z obecną sytuacją, jak zmieniła ich tryb życia, w jaki sposób możemy okazywać wsparcie tym, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Kolejnym gościem naszego cyklu jest Łukasz Najder – literaturoznawca, redaktor Wydawnictwa Czarne, autor książek/zbiorów esejów Transmisje (2014) i Moja Osoba (2019), pisze dla Pisma, Dwutygodnika czy Polityki, obserwator i komentator (nie tylko internetowej) rzeczywistości.

Łukasz Najder Moja Osoba Domówka Going. wywiad w domu
fot. mat. prasowe Wyd. Czarne

Jak wygląda obecnie twój plan dnia?

Można powiedzieć, że do samoizolacji przygotowuję się od 8 lat, bo właśnie 8 lat temu zacząłem pracować zdalnie z domu jako redaktor Wydawnictwa Czarne. Tryb home office nie jest dla mnie więc żadnym zaskoczeniem i nowością – nie zdemolował mi życia zawodowego i metafizycznego. Różnica pomiędzy czasem przed pandemią, a tym obecnym polega głównie na tym, że nasz syn, Gucio, nie chodzi do przedszkola i razem z żoną, która też od dawna pracuje zdalnie, musimy na zmianę sprawować nad tym pobudzonym demonem opiekę przez cały dzień.

Budzi nas synek już koło 06:30, ale wstajemy po 7. Po śniadaniu i zabiegach higienicznych staramy się koło 8 usiąść do roboty. Pracujemy, póki Gucio nie przypomni sobie, że na terenie lokalu, którym zarządza, są dwie potencjalne ofiary – przymusowi ochotnicy do zabawy. Kiedy nie da się go okiełznać, otrzymuje porcję bajek z Netfliksa. Wtedy możemy nadrobić zaległości i podjąć najpilniejsze zadania. Po Pidżamersach i Psim patrolu następuje jednak kolejny atak z jego strony – i tak pomiędzy pdf z książkami, excelem i trzyipółlatkiem schodzi nam do 16. Po obiedzie, jeśli można, idziemy do pobliskiego lasu Krogulec albo na jedną z budów na naszym osiedlu, gdzie Gucio może podziwiać swój ulubiony spektakl – pracę spychów i koparek. Dopiero po kolacji i kąpieli Gucia, kiedy ten koło 20 zasypia, mamy czas dla siebie. Co oznacza pisanie, seriale, skrolowanie Fejsbuka oraz brutalne gry komputerowe.   

Najder Domówka Going. zostań w domu
fot. archiwum własne

Jest jakieś zajęcie, na które wcześniej brakowało czasu, a teraz możesz się mu poświęcić?

Przykro mi. Robię to samo, co przed pandemią, gdyż jestem osobą stacjonarną, leniwą, jeśli chodzi o opuszczanie domu i szukanie wrażeń na mieście, rozrywkowo pasywną, zasadniczo – leżę bądź piszę.

Czy siedzenie w domu wpływa w jakiś sposób na twoją kreatywność?

Póki co, jeśli chodzi o mnie, samoizolacja jako jeden wielki seans mindfulness to skucha. Podobnie jako ekstra czas, dzięki któremu przyjdą mi do głowy same ciekawe pomysły na recenzje i eseje, które od razu zrealizuję w obszernej formie. Przez obecność w domu małego, chętnego do ciągłych zabaw dziecka nie potrafię załatwić sobie żadnych bonusowych godzin na spokojne refleksje i cyzelowanie ozdobnych zdań. 

Czy planujesz jakiś stream live?

Z tego co zdążyłem się zorientować, lajwy osób z branży literacko-dziennikarskiej to nienaturalnie duże twarze informujące o swoich problemach technicznych z łączem internetowym lub głosem. Dzięki – nie skorzystam. 

Łukasz Najder Moja Osoba Domówka Going. wywiad w domu
fot. archiwum własne

W jaki sposób powinniśmy teraz wspierać artystów? 

Teraz powinniśmy wspierać artystów, dokładnie tak samo, jak powinniśmy robić to zawsze – płacąc za ich pracę i sztukę. Nie migać się od abonamentów, prenumerat i wykupywania płatnych treści, nie jęczeć, że ZA PAYWALLEM, nie jumać. Artystom potrzebne są przelewy, a nie lajki i ciepłe myśli pod ich adresem.  

Dodatkowo, rekomendacje kulturalne:

Film: Ekscentrycy w LA

Książki: Blady król David Foster Wallace, O tym się nie mówi Emilie Pine

Gry: Outer Worlds, Borderlands 3

Płyty: Noon – Nobody Nothing Nowhere, soundtrack Fallout 1 i 2

Seriale: Better Call Saul, Trust

Alternatywne rozrywki: sen

Napój do pracki: czarna herba

Sprawdź też
Black Lives Matter Bandcamp Earth Trax zrzutka fundraising polecamy

Szamka: polski chleb i produkty globalne

Prace manualne: nie umiem

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone