Czytasz
Domówka: 5 pytań do FOQL

Domówka: 5 pytań do FOQL

Siedzimy w domach, oglądamy filmy, seriale i czytamy książki. Dużo pracujemy w opcji zdalnej, a w wolnym czasie chętnie sięgamy po live streamy, koncerty prosto z czyjegoś pokoju, czy sesje jogi.

Postanowiliśmy, że w cyklu Domówka będziemy pytać artystów, ludzi kultury i kreatywnych o to, jak sobie radzą z obecną sytuacją, jak zmieniła ich tryb życia, w jaki sposób możemy okazywać wsparcie tym, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Kolejnym gościem naszego cyklu jest FOQL, czyli Justyna Banaszczyk – eksperymentalna producentka, tegoroczna członkini platformy SHAPE, współtwórczyni pierwszego community radio w Polsce Radio Kapitał.

Jak wygląda obecnie twój plan dnia?

Mój plan dnia za bardzo się nie zmienił, ponieważ już przed pandemią pracowałam na tzw. freelansie od dłuższego czasu, więc praca z domu i siedzenie na chacie nie są mi obce, a nawet to lubię. Zmieniło się jednak moje miejsce zamieszkania – przeprowadziłam się tymczasowo z Warszawy do Łodzi, by pomagać mojej Mamie w tym zwariowanym czasie. Jedyne, czego mi bardzo brakuje, to spędzania czasu w mojej pracowni, ale całe szczęście zabrałam większość sprzętu do produkcji dźwięków ze sobą.

Oczywiście największą zmianą było odwołanie mojej trasy koncertowej, która była zaplanowana na przełom kwietnia i maja. Właśnie teraz miałam być już w Belgradzie. Jest mi też bardzo smutno, że pandemia przypadła na mój rok bycia częścią europejskiej platformy promującej artystów SHAPE, ale staram się tym za bardzo nie martwić, bo w sumie ludzie mają poważniejsze problemy niż to, że ja nie zagram na jakimś tam festiwalu.

Jedna z audycji FOQL w Radio Kapitał.

Jest jakieś zajęcie, na które wcześniej brakowało czasu, a teraz możesz się mu poświęcić? 

Poświęcam maksymalnie dużo czasu rozwojowi Radia Kapitał, czyli pierwszego community radio w Polsce. Jeśli jeszcze nie sprawdziliście tej inicjatywy, to zapraszam tutaj. Znajdziecie u nas 210 autorskich audycji i ponad 1000 audycji w archiwum!

Czy siedzenie w domu wpływa w jakiś sposób na twoją kreatywność?

To przymusowe i wywołane globalnym kryzysem zdrowotnym? Negatywnie. Dopiero teraz po ponad miesiącu zaczynam sobie wszystko układać w głowie i powoli wracać do tworzenia czegokolwiek. Uważam, że przymus produktywności nakładany na ludzi podczas lockdownu (“zrób wszystko, na co nigdy nie masz czasu”) jest okropny. Nie jest to wcale takie proste – przeprocesować, co się w ogóle dzieje i zrozumieć, jakie są tego konsekwencje. Uważam, że wszyscy powinniśmy sobie trochę odpuścić i dać sobie czas na myślenie. Wirus obala wszystkie mity, więc obalmy i ten – nie zawsze, i nie w każdej sytuacji trzeba być produktywnym i pożytecznym dla systemu.

fot. archiwum prywatne

Czy planujesz koncertowy/didżejski stream live?

Nie, nie planuję. Niestety w ogóle nie przekonuje mnie ta forma. Od początku zamknięcia nie obejrzałam ani jednego streamu. Forma koncertu online nie jest w stanie zastąpić mi grania na żywo, czy też uczestniczenia w koncertach.

W jaki sposób powinniśmy teraz wspierać artystów?

Przede wszystkim kupować ich muzykę np. poprzez platformę Bandcamp, która cyklicznie rezygnuje ze swojej prowizji na rzecz artystów. Ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że pozwoliło mi to opłacić parę ładnych rachunków. Już w piątek 1 maja Bandcamp zaplanował kolejną taką akcję, a potem 5 czerwca i 3 lipca.

Rekomendacje kulturalne na czas social distancing:

Oczywiście polecam słuchać Radia Kapitał. Może to zabawne, ale mi działanie w radio daje poczucia wspólnotowości, szczególnie teraz, kiedy nie możemy spotykać się normalnie. To miłe, że 250 osobom chce się bezinteresownie działać razem!

Oprócz tego, serdecznie zachęcam do nadrabiania braków w klasycznym kinie – Bergman, Jarman, Fellini i cała zgraja innych czeka na Was z otwartymi ramionami w Internecie. Teraz to nawet Sleep Warhola możecie obejrzeć ze dwa razy w całości.

Moja rekomendacja książkowa to Ziemiomorze Ursuli K. Le Guin – wspaniała, bardzo gruba, przepastnie wydana (jakiś czas temu przez Prószyńskiego) cegła, dzięki której można sobie odlecieć do trochę innych światów.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone