Czytasz
Domówka: 5 pytań do Błażeja Malinowskiego

Domówka: 5 pytań do Błażeja Malinowskiego

Błażej Malinowski didżej techno Berlin Karol Grygoruk Domówka

Siedzimy w domach, oglądamy filmy, seriale i czytamy książki. Dużo pracujemy w opcji zdalnej, a w wolnym czasie chętnie sięgamy po live streamy, koncerty prosto z czyjegoś pokoju, czy sesje jogi.

Postanowiliśmy, że w cyklu Domówka będziemy pytać artystów, ludzi kultury i kreatywnych o to, jak sobie radzą z obecną sytuacją, jak zmieniła ich tryb życia, w jaki sposób możemy okazywać wsparcie tym, których sytuacja zawodowa się pogorszyła. Kolejnym gościem naszego cyklu jest Błażej Malinowski, didżej, producent i radio host, na co dzień zamieszkały w Berlinie i wydający swoją muzykę w uznanych wytwórniach Minicromusic, TGP czy Semantica.

fot. Karol Grygoruk

Jak wygląda obecnie twój plan dnia? 

Zmieniło się jednocześnie nic i niemal wszystko. Mój plan dnia nie różni się znacznie od wcześniej wypracowanej rutyny, za to mój czas pracy paradoksalnie skrócił się o połowę, a to za sprawą różnego rodzaju ograniczeń. Dzień dzielę na pracę studyjną i czas spędzony z rodziną. Staram się odnaleźć twórczo w nowej rzeczywistości. Brak kontroli nad tym, co stoi przed nami i możliwości planowania działań, np. takich jak występy. powoduje u mnie czasem nieco słabsze dni. Sprawdzając co jakiś czas rozwój sytuacji stwierdzam, że na powrót do „normalności” przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Jest jakieś zajęcie, na które wcześniej brakowało czasu, a teraz możesz się mu poświęcić? 

Na pewno mam więcej czasu na rodzinne aktywności, ponieważ przez ostatnie miesiące nie miałem zbyt wiele przestrzeni na pobyt w domu podczas weekendów. Kolejne dni zlewają się w jedną masę i wszystko przybrało formę długiego weekendu, niestety bez grania i podróży, za czym coraz intensywniej tęsknię. Mam też więcej czasu na sen.

Poza tym, robię co w mojej mocy, aby pracować tak jak wcześniej. Mój proces twórczy zawsze się przeciąga, szczególnie w końcowej fazie pracy nad wydaniami, więc sukcesywnie staram się kończyć to, co rozgrzebałem przez ostatnie miesiące.

Czy siedzenie w domu wpływa w jakiś sposób na twoją kreatywność?

W początkowym okresie izolacji budowa nowego planu dnia nawet pomogła mi pod względem wydajności. Teraz jednak, po miesiącu siedzenia w domu, czuję się nieco przytłoczony całą sytuacją. Nie mogę przestać myśleć o tym, dokąd nas to wszystko zaniesie. Jak długo będziemy musieli czekać na stabilizację i ustalenie nowego porządku, który można by nazwać normalnym życiem czy funkcjonowaniem? Kiedy, i w jakiej formie, kluby będą mogły się otworzyć, które z nich przetrwają ten ciężki dla wszystkich okres? Jak wpłynie to na całą scenę i ludzi ją tworzących? Muzyka na pewno pomaga mi przerodzić ten nadmiar emocjonalnej energii na coś bardziej pożytecznego.

Czy planujesz koncertowy/didżejski stream live?

Domowego streamu do tej pory nie planowałem, ale w środę 15 kwietnia zagram w HÖR Radio w Berlinie. Pozwoli mi to nieco “przewietrzyć” głowę i przynajmniej w takiej formie wrócić do tego, co kocham.

W jaki sposób powinniśmy teraz wspierać artystów?

Wsparcie możemy okazywać na przeróżne sposoby. Jak wiemy, dużo z nas zostało z dnia na dzień odciętych od jakichkolwiek dochodów. Kryzys dotyka niemalże wszystkich, zatem nie chodzi tu tylko o ludzi związanych ze sztuką. Chciałbym, abyśmy jako jednostki wybrali, o ile to możliwe, artystki i artystów, kluby, instytucje czy fundacje, którym w tym okresie znacząco spadły dochody, którzy są w jakiś sposób zagrożeni powstałą sytuacją, a których działalność szczególnie cenimy i tam przekierowali naszą pomoc. Wiele ludzi i miejsc tworzy specjalną ofertę kulturalną, dzięki czemu możemy je wspierać bardziej czynnie, poprzez uczestnictwo, a nie wyłącznie przez datki czy darowizny. Działamy jako wielka połączona tkanka, zatem taki wybór pozwoli chociażby w małym stopniu zniwelować skutki tego, co aktualnie się dzieje.

Chcesz wesprzeć organizatorów i kluby? Weź udział w naszej akcji Bilet Wsparcia!

Nie oceniajmy też zasadności “zrzutek” negatywnymi opiniami, a wybierzmy, w którą stronę chcemy skierować naszą pozytywną energię, czy to w postaci przelewu czy zwykłej sąsiedzkiej, społecznej pomocy. Czas pandemii to dopiero początek kłopotów, które mogą nas wszystkich spotkać w następnej fazie tego przestoju. Nie uda się nam pomóc wszystkim, więc pomagajmy tam, gdzie w naszym odczuciu wsparcie jest najbardziej potrzebne. Jeśli chodzi o artystki i artystów oraz całą scenę mam ogromną nadzieję, że uda się nam to wszystkim przetrwać.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone