Czytasz
Długi weekend? Polecamy 5 filmów artystycznych dostępnych na popularnych serwisach streamingowych

Długi weekend? Polecamy 5 filmów artystycznych dostępnych na popularnych serwisach streamingowych

HBO GO Netflix streamingi kino artystyczne weekend Going. MORE poleca

Platformy pokroju Netfliksa czy HBO oferują cały szereg różnorakich filmów. I choć w większości ich oferta składa się z tytułów nastawionych na masowego odbiorcę, kryją się tam również niezależne perełki.

Jeśli szukacie sprawdzonych art house’owych pozycji, nie musicie zaczynać od subskrybowania MUBI. Największe streamingowe tuzy potrafią od czasu do czasu zadbać o festiwalowych widzów, którzy mają zaległości. Przeglądanie dostępnej oferty filmów nie należy jednak do najprzyjemniejszych rzeczy, co może zniechęcać do potencjalnych poszukiwań. Z tego powodu, przygotowałem mini przewodnik z najciekawszymi – dostępnymi aktualnie – filmowymi pozycjami, które warto poznać.

Oko w oko z życiem reż. Vincent Gallo| HBO GO

HBO GO Going MORE poleca zostań w domu filmy

Vincent Gallo to jedna z tych postaci, których twórczość trzeba po prostu znać. Realizujący się na wielu płaszczyznach aktor, malarz, muzyk oraz reżyser zwrócił na siebie oczy fanów kinematografii w 1998, kiedy to światło dzienne ujrzało pierwsze z jego dwóch pełnometrażowych dzieł, czyli Oko w oko z życiem (Buffalo 66‘).

Powiązanie Gallo z tym projektem nie ograniczało się jedynie do działalności reżyserskiej, bowiem był on również odpowiedzialny za scenariusz, muzykę i odegranie jednej z głównych ról. Mimo upływu lat film zachowuje swoją wyjątkową świeżość i niepowtarzalność, będąc przy tym jednym z ciekawszych art house’owych przykładów przedstawiających pozornie prostą miłosną historię, obok takich klasyków jak Badlands, Zła Krew czy Szalony Piotruś.

Słoń reż. Gus Van Sant | HBO GO

Jak donosi CBS News marzec 2020 był pierwszym od dwudziestu lat miesiącem pozbawionym masowych strzelanin na terenach szkół w USA. Statystyka ta dobitnie obrazuje panujący w Stanach problem, o którym mówi się od dawna. W 2003 roku Gus Van Sant postanowił dołączyć do tej dyskusji prezentując 81 minutowy dramat opowiadający o wstrząsającej masakrze w Columbine High School. Słoń to przeraźliwie realistyczny i pozbawiony prób interpretacji wydarzeń film, który zapewnił amerykańskiemu reżyserowi jedyną – jak dotychczas – Złotą Palmę. Niektórzy zarzucali Santowi chęć romantyzowania tej bestialskiej zbrodni uznając, że to właśnie filmy takie jak ten, inspirują nieletnich do działania. Zapytany o to pewnego razu przez reportera legendarny krytyk filmowy Roger Ebert odpowiedział: “jeśli cokolwiek ma wpływ na te wydarzenia, to są to newsy i programy informacyjne jak ten, przy którym pracujesz.”

Seks, kłamstwa i kasety wideo reż. S. Soderbergh | Netflix

Niewielu reżyserów może pochwalić się tak spektakularnym otwarciem swojej filmowej kariery jak Steven Soderbergh. Mający wówczas 26 lat reżyser wypuszczając w 1989 swój pełnometrażowy debiut, nie mógł spodziewać się tak udanego odbioru. Film Seks, kłamstwa i kasety wideo kompletnie zdominował festiwal w Cannes zdobywając aż trzy nagrody w tym tę najważniejszą – za najlepszy film. Soderbergh do dziś jest jedynym reżyserem, któremu udało się zdobyć Złotą Palmę za debiut. Nie powinno to jednak dziwić. Ten kipiący seksualnym napięciem dramat z genialnymi rolami Jamesa Spadera, Andie MacDowell i Petera Gallaghera urzeka swoją zmysłowością i twórczą szczerością.

Szczęśliwy Lazzaro reż. A. Rohrwacher | HBO GO

Do czasu premiery Szczęśliwego Lazzaro Alice Rohrwacher uznawana była za obiecującą reżyserkę. Jej pierwsze dwa filmy spotkały się z całkiem niezłym odbiorem zapewniając włoskiej reżyserce uwagę krytków z całego świata. W 2018 Rohrwacher potwierdziła swoją wartość, a jej najnowsze dzieło z miejsca wywindowało ją do miana jednej z najważniejszych reżyserek kina autorskiego. Szczęśliwy Lazzaro to cudowny przykład realizmu magicznego z wyjątkową rolą Adriano Tardiolo. Balansujący na granicy jawy i snu film, nad którym unosi się duch Ozu, Bressona czy Buñuela potrafi wycisnąć łzy i wstrząsnąć widzem.

Margot jedzie na ślub reż. N. Baumbach | HBO GO

Margot jedzie na ślub nie jest w żadnym wypadku sztandarowym dziełem Baumbacha, który zbiera ostatnio zasłużone laury za Historię Małżeńską. Co nie znaczy, że ten – mający swoją premierę w 2007 – komediodramat, zasługuje na totalne zapomnienie. Nicole Kidman w roli wyjątkowo antypatycznej i nieustannie czepliwej siostry wypada niezwykle przekonująco przykuwając uwagę widza. Baumbach serwuje z kolei swoje charakterystyczne danie czyli mieszankę rodzinnych napięć, niewyjaśnionych spraw i ukrywanych tajemnic. To wszystko składa się na 90 minut opowieści, która raczej nie zapadanie w pamięć na długo, ale jest w stanie zapewnić odpowiednią dawkę wrażeń.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

Sprawdź też

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone