5 elektronicznych płyt, które wprowadzają w transcendentalny nastrój

Przełom listopada i grudnia to czas kojarzący się z odprawianiem wróżb, astrologią, duchowością i przejściem z tzw. „spooky season” w okres świąteczny.

A dla nas jest to również pretekst do podzielenia się z Wami kilkoma wyjątkowymi płytami, które pomagają wejść w transcendentalny nastrój magii, wróżb, medytacji i duchowego przeżywania rzeczywistości. Rozpalcie białą szałwię, przyjmijcie pozycję padmasana i zaczynamy!

Various Artists – I Am The Center: Private Issue New Age Music In America 1950-1990

Chodź sam ruch New Age może budzić bardzo różne emocje, to wytwórnia Light In The Attic postanowiła wyciągnąć z tego gatunku muzycznego czystą esencję i podarować nam ją w formie dwupłytowej kompilacji. Ponad dwie godziny mocno uduchowionych i głęboko poruszających/kojących dźwięków. Różni wykonawcy, instrumenty i aranżacje w akustycznych lub elektronicznych rozwiązaniach. Szczególnie widoczne są tu wpływy muzyki psychodelicznej, wschodniej filozofii oraz zainteresowania sferą sacrum. Pamiętaj – to Ty jesteś centrum.

czytaj dalej: Astrodrama, a może Astroparty? Przybliżamy nowe oblicza astrologii

Jan Jelinek, ASUNA – Signals Bulletin

Tegoroczna płyta, za którą odpowiedzialni są mistrz loopów Jan Jelinek oraz japoński muzyk i performer Asuna Arashi (który za pomocą taśmy klejącej oraz instrumentów klawiszowych tworzy gęste, organowe pejzaże). Nagrywana przez trzy lata, jedynie podczas spotkań artystów, jest zapisem improwizacji, z których wyniknęły ostateczne kompozycje. Wynikiem tej wyjątkowej współpracy są rozległe i przenikliwe pejzaże dźwiękowe. Pulsujące syntezatory zlewają się tu z dryfującymi partiami organów. Muzyka, która sprawia, że na chwilę zatrzymuje się czas i miejsce. W grudniu w warszawskim Teatrze Rozmaitości odbędzie się światowa premiera tego materiału, a to wszystko podczas festiwalu Radio Azja.

Susumu Yokota – Sakura

Wydana w 1999 roku w Japonii Sakura obchodzi w tym roku swoje dwudziestolecie. Płyta, która pomaga osiągnąć stan opanowania i spokoju. Jest balsamem dla duszy, medytacyjnym kompanem w osiągnięciu wewnętrznej harmonii. Ciepło gitary elektrycznej i innych instrumentów strunowych wraz z organowymi brzmieniami działają na słuchacza niezwykle hipnotyzująco, wprowadzając go w surrealistyczny, baśniowy klimat. Idealna do wszelkich podróży, szczególnie tych w głąb siebie. Yokota stworzył dzieło, które potrafi oczarować i mimo upływu lat ani trochę się nie postarzało.

Więcej azjatyckiej muzyki? Wbijajcie na festiwal Radio Azja!

Roberto Musci – Tower Of Silence

Tower Of Silence to zbiór twórczości włoskiego muzyka i kompozytora z jego podróży po Indiach, Azji i Afryce w latach 1974 – 1985. Roberto Musci wykonał wiele nagrań terenowych oraz zebrał różnorodne instrumenty ludowe podczas swoich podróży, aby następnie połączyć je z syntezatorami i stworzyć swój unikalny muzyczny styl.  Choć nie jest to muzyka zawsze łatwa i przyjemna w odbiorze, kojarzyć się może z rytuałem, modlitwą lub mantrą przez intonowane głosy obcych języków. Psychodeliczno-rytualna atmosfera stanowi trzon tej muzycznej opowieści, którą amsterdamska wytwórnia Music From Memory postanowiła zebrać w dwupłytowej formie.

Pauline Oliveros – Deep Listening

Pauline Oliveros była amerykańską kompozytorką i akordeonistką, która miała ogromny wpływ na rozwój muzyki eksperymentalnej na całym świecie. Płyta Deep Listening z 1989 roku zapoczątkowała nurt filozoficzny o tej samej nazwie. W celu nagrania tego ponadczasowego dzieła Oliveros zeszła (razem z puzonistą Stuartem Dempterem oraz wokalistą i artystą dźwiękowym Panaiptisem) ponad 4 metry w dół, do podziemnej cysterny, w której czas pogłosu wynosił 45 sekund.

Muzycy zabrali ze sobą akordeon, puzon, didgeridoo, węża ogrodowego, muszlę oraz rurę. Dźwięki tych instrumentów i przedmiotów zostały zniekształcone przez tę osobliwą przestrzeń. Wynikiem tego eksperymentu jest niezwykle duchowa i medytacyjna płyta, która zmusza nas do głębszego skupienia się. Bądźcie jednak odpowiednio przygotowani, bo możecie usłyszeć, co drzemie w Waszej duszy.

Macie ochotę na aktywny odpoczynek? Sprawdźcie, jakie czilerskie wydarzenia zebraliśmy dla Was w tym tygodniu!

Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • 💕✨BOY PABLO✨💕
Bilety na warszawski koncert 14 marca są już dostępne! Złapiecie je w Going.
.
.
.
#boypablo #pragacentrum #koncert #concert #music #muzyka #warszawa #warsaw #instawarsaw #pragacentrum #warsawlovers #indiepop #followthestep #artist #norway #gig #playstation #cute #followthestep #going #goingapp
  • Czujecie już świąteczny wajbik?🎄 My totalnie, dlatego przygotowaliśmy prezentowe selekcje z wydarzeniami, którymi możecie obdarować najbliższych🎁 Zerknijcie do aplikacji Going.
.
.
.
.
#christmas #christmasiscoming #christmastime #merrychristmas #swieta #swietabozegonarodzenia #usmiech #prezentyświąteczne #koncert #wydarzenie #muzyka #vanessahudgens #selfie #selfietime #szczęście #actress #smile #happy #follow #going #goingapp
  • @miuosh podzielił się z nami coverem nowego album POWROTY🙌🏽 Premiera 24 stycznia, a wśród zaproszonych gości m.in. @justynases.
.
.
.
.
.
#miuosh #powroty #newmusic #new #nowamuzyka #polskamuzyka #rap #hiphop #polskirap #rapper #zuzakrajewska #photography #blackandwhite #instaphoto #followme #metro #instawarszawa #warsaw #warszawa #thedumplings #paluch #tour #moodoftheday #going #goingapp
  • Smacznej kawusi😉
.
.
.
.
#babyyoda #yoda #lauradern #film #movie #animation #coffee #coffeetime #coffeelover #coffeeholic #actress #funny #fun #photooftheday #picoftheday #moodstagram #follow #followme #moodoftheday #instamood #going #goingapp
  • Pewnie słuchaliście już najnowszego kawałka @33mata - PATOINTELIGENCJA🧨 Co sądzicie? Jeden z ważniejszych numerów roku?🤨
.
.
.
.
#mata #patointeligencja #sbmaffija #rap #hiphop #music #muzyka #nowamuzyka #polskamuzyka #polskirap #newmusic #rapper #warszawa #warsaw #instawarsaw #igers #track #rapstyle #photooftheday #followme #blackandwhite #going #goingapp

Follow Us!