Zbliża się festiwal kultury żydowskiej Warszawa Singera

Już po raz piętnasty Warszawa na przełomie sierpnia i września zmienia się w Warszawę Singera. W tym roku Festiwal Kultury Żydowskiej jest wyjątkowo międzynarodowy i różnorodny – ponad 250 artystów z różnych części świata, ponad 200 wydarzeń. Wszystkie inspirowane kulturą żydowską, tradycyjną i współczesną. Powrót z wakacji nie musi być smutny, bo Warszawa Singera czeka z bogatym programem dla każdego.

XV Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

JAZZ

Miłośnicy jazzu wiedzą, że Festiwal Warszawa Singera to jedno z najciekawszych wydarzeń w jazzowym kalendarium Warszawy. W tym roku program jest wyjątkowo bogaty, bo i edycja Festiwalu jest specjalna – podwójnie jubileuszowa: 15-lecie Festiwalu i 30-lecie Fundacji Shalom, która jest pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia.

Nasz Festiwal to pomost między tradycją a współczesnością, to szacunek na wyjątkowej spuścizny i otwartość na nowość, świeżość i eksperymenty. Nie boimy się odważnych projektów artystycznych, zapraszamy bezkompromisowych, otwartych twórców. Taka jest Warszawa Singera – mówi Gołda Tencer, inicjatorka i dyrektor artystyczny warszawskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Koncerty, spotkania i warsztaty odbywać się będą w różnych warszawskich lokalizacjach, głównie w Teatrze Kwadrat, Synagodze Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego,  w Klubie Harenda i Austriackim Forum Kultury. Udział w koncertach wezmą wybitni, cenieni i wyczekiwani muzycy z Polski i różnych zakątków świata. Międzynarodowe składy zespołów,  nieoczekiwane połączenia, wielokulturowe muzyczne projekty zapewniają wysoki i oryginalny poziom koncertów. Każdy jazzofil znajdzie w programie coś, w czym zapragnie uczestniczyć.

Dyrektorem artystycznym Singer Jazz Festiwal jest Adam Baruch, wybitny krytyk muzyczny. Dzięki niemu Festiwal to nie tylko koncerty i warsztaty muzyczne, ale także możliwość bliższego spotkania i poznania ulubionych wykonawców. Cykl spotkań OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ, będzie unikatową okazją do posłuchania, co gwiazdy mają do powiedzenia o sobie, swojej pracy artystycznej i kontekstach twórczych. Gośćmi Adama Barucha będą: Kenneth Dahl Knudsen, Theo Jörgensmann, Verneri Pohjola i Dominique Pifarély.

TEATR

GOŚCIE Z IZRAELA

W tym roku Festiwal gościć będzie zespoły teatralne z Izraela: Teatry Yiddishpiel oraz Nephesh.

Głośny spektakl „Hana’s suitcase” (Walizka Hany) pokaże Teatr Nephesh z Izraela. W roku 2000 Centrum Holokaustu w Tokio w Japonii otrzymuje z Muzeum Auschwitz pustą walizkę podpisaną „Hana Brady”. Kim była i jaki był jej los? Oto wyjątkowa historia z czasów Holokaustu, który wykracza poza granice wyznaczone przez czasoprzestrzeń i uczy o tym, co zdarzyło się 70 lat temu, nadal pozostając ważna i uniwersalna.

„Walizka Hany” to dla widza emocjonalna jazda bez trzymanki… Łzy i śmiech, współczucie i złość, wszystko to się przeplata… Doskonałe! – pisał o przedstawieniu Ori Golan z Jerusalem Post.

Teatr Nephesh pokaże także sztukę „Gimpel The Fool” (Gimpel Głupek), monodram Doriego Engela prezentowany i nagradzany na całym świecie. Łatwowierność, dziecięca naiwność i pełna akceptacji postawa Gimpla, zwłaszcza wobec wszechobecnej zdrady i szyderstwa, jego niezłomna wiara w Boga i ludzka dobro – to przewijające się motywy w scenicznej adaptacji opowiadania I.B. Singera, patrona festiwalu.

Kolejny gość z Izraela, Teatr Yiddishpiel, pokaże spektakl muzyczny „Baj Mir Bistu Szejn” oparty na historii The Barry Sisters, amerykańskich piosenkarek klezmerskich. Spektakl przeplatany jest ich największymi hitami. Drugi spektakl Teatru Yiddishpiel na Festiwal Singera –„Only Fools Are Sad” (Tylko głupcy się smucą) Dana Almagora – to wielki hit w Izraelu i na Broadwayu. Historia ludzi, którzy wierzyli, że radość miłość i siła są w życiu najważniejsze. W rytmicznym, kolorowym języku teatru toczy się przedstawienie pełne humoru i poruszających scen, dzięki któremu widzowie poznają świat chasydów i współczesne państwo Izrael.

Spektakle teatrów izraelskich grane są w języku hebrajskim i jidysz z tłumaczeniem na język polski.

TEATR ŻYDOWSKI

Warszawa Singera to doskonała okazja do obejrzenia po raz pierwszy lub przypomnienia sobie spektakli warszawskiego Teatru Żydowskiego, który zaprezentuje na festiwalowej scenie swoje przedstawienia z ostatnich sezonów teatralnych.

W warszawskiej Synagodze im. Nożyków dwukrotnie zobaczyć będzie można przedstawienie „Chumesz Lider” wg Icyka Mangera, w reż. Andreia Munteanu, z muzyką skomponowaną przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Icyk Manger zabiera nas w podróż w bogaty świat tradycji jidysz, w której towarzyszą nam pogodne, żartobliwe i pouczające wiersze „Chumesz lider” („Pięć ksiąg Tory” i ich biblijni bohaterowie przedstawieni jako współcześni autorowi Żydzi z małego miasteczka, jakich było wiele w dwudziestoleciu międzywojennym).

Spektakl Teatru Żydowskiego zatrzyma gości festiwalu w klimacie międzywojnia spektaklem „Jak w przedwojennym kabarecie” w reż. Gołdy Tencer. Spektakl pełen piosenek i humoru, scen z życia, porwie urokiem radości i entuzjazmu tamtego czasu.

„Wiera Gran” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego to awangardowe spojrzenie na kabaretową aktorkę i pieśniarkę, której postać, nawet po śmierci, budzi wiele kontrowersji. Gwiazda przedwojennych warszawskich kabaretów, teatrów muzycznych, modnych kawiarni i radiowego „Podwieczorku przy mikrofonie” pokazana jest przez twórców w nowych, zdumiewających aranżacjach i odważnych interpretacjach. To niejedyna artystka, której życie i twórczość stały się pokusą do opowiedzenia w teatrze. Na festiwalu zobaczymy również „Idę Kamińską” – w reż. Gołdy Tencer, wg sztuki „Mój teatr” Henryka Grynberga, z Joanną Szczepkowską w roli tytułowej, z muzyką na żywo w wykonaniu Maurycego Idzikowskiego, Radka Polakowskiego i Pawła Szamburskiego.

Festiwal Warszawa Singera pokaże również głośny spektakl Teatru Żydowskiego we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie „Kilka obcych słów po polsku” w reż. Anny Smolar. Na Dużej Scenie Teatru Polskiego zobaczymy m.in. Grażynę Barszczewską, Katarzynę Herman, Barbarę Kurzaj, Martę Kurzak, Joannę Rzączyńską czy Jerzego Walczaka. Spektakl o Marcu’68 pokazanym z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas, bazujący na rozmowach, które krytyk teatralny Mike Urbaniak przeprowadził w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie.

Bogaty repertuar Teatru Żydowskiego na Festiwalu Singera uzupełni urocza komedia z „happy endem” – „Szabasowa dziewczyna” w reż. Marcina Sławińskiego. Także dzieci znajdą coś dla siebie – spektakl edukacyjny dla dzieci Ostatni Syn”, który w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki wierzeń i religii świata.

MAŁE FORMY TEATRALNE

W programie festiwalu znajdzie się również wiele małych form teatralnych, kabaretów, spotkań literackich i autorskich, a także czytań performatywnych i wieczorów poezji.

Tadeusz Kwinta pokaże monodram „Gdzie jest mój Homel?”. Złożony z przypowieści i songów Lejzorka Rojtszwańca, wg „Burzliwego życie Lejzorka Rojtszwańca” Erenburga. Spektakl pełen muzyki i żydowskiego humoru, poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy, w którym oprócz Tadeusza Kwinty występują muzycy z Piwnicy pod Baranami. Na festiwalu pojawią się również inne monodramy. M.in.: „Do Polski”, spektakl Sławomira Hollanda wg Abrahama Suckewera z muzyką Michała Górczynskiego, czy „Zupa Rybna W Odessie” spektakl przedstawiający postać Jana Karskiego z nowej perspektywy, stawiający pytania o zasadność jego misji, drążący temat obojętności świata na jego raporty. W cyklu „Opowiedz mi swoją historię” spotkamy się z Shmuelem Atzmonem-Wircerem i jego córką Anat Atzmon, którzy zaprezentują postaci dwóch największych żydowskich komików XX wieku. „Dzigan & Schumacher Forever” (Nieśmiertelni Dżigan i Szumacher) to spotkanie przepełnione humorem, piosenkami i opowieściami oraz fragmentami filmów z ich występami.

W tym roku cykl Czytelnia Pisarzy Żydowskich – Mistrzowie Czytają gościć będzie Maję Komorowską i Macieja Stuhra. Na scenie kabaretowej zobaczymy „Ja chciałem uprzedzić, że nie lubię przesady”. Spektakl jest złożony z tekstów tak wybitnych autorów, jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Marian Hemar czy Jerzy Jurandot, z muzyką znamienitych kompozytorów m.in.: Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Artur Golda czy Szymona Kataszeka.

Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • Poznaliśmy pierwsze tytuły, które zobaczymy podczas 16. edycji największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce - Millenium Docs Againt Gravity!🎬💫 Wśród nich m.in. nagrodzony na IDFA „In Touch” Pawła Ziemilskiego👏🏼
Karnety na warszawską edycję festiwalu są już dostępne! Link znajdziecie w naszym bio🤳🏽🎟
•
•
•
#milleniumdocsagainstgravity #festival #warsaw #warszawa #kinoteka #iluzjon #luna #kino #goingapp
  • GZA na dwóch koncertach w Polsce! Założyciel Wu-Tang Clan pojawi się 27 marca w Warszawie i dzień później we Wrocławiu!🙌🏽💥
Bilety możecie kupić w Going.📲
•
•
•
#gza #wutangclan #thegenius #hiphop #music #concert #proxima #warszawa #akademiaclub #wroclaw #goingapp
  • KID SIMIUS powraca do Polski! Dwa koncerty hiszpańskiego muzyka już w tym tygodniu🤩 W piątek pojawi się w Poznaniu, a kolejnego wieczoru usłyszycie go na Smolnej w Warszawie👌🏽🎶
Bilety są jeszcze dostępne w Going.🤳🏽
•
•
•
#kidsimius #concert #electronic #music #poznan #warszawa #smolna #tama #going #goingapp
  • Jakiś czas temu wybraliśmy się na wystawę ZNAKI WOLNOŚCI w Zamku Królewskim👍🏽🎨Relacje z naszego wyjścia możecie już przeczytać na blogu Going.!
•
•
•
#znakiwolnosci #zamekkrolewski #warszawa #warsaw #exhibition #art #going #goingapp
  • XIU XIU wracają do Polski! Koncerty amerykańskiej formacji odbędą się 7 i 8 marca, w Warszawie i Krakowie🔥💣
Kilka dni temu ukazał się też ich nowy singiel - Scisssssssors, będący zapowiedzią nadchodzącej płyty zespołu!🎶 Jak Wasze wrażenia?
•
•
•
#xiuxiu #concert #hydrozagadka #klubre #krakow #warsaw #warszawa #music #going #goingapp

Follow Us!