Nasi Ludzie: Front Row Heroes
Chcemy pokazać ludzi, którzy stoją za najciekawszymi wydarzeniami w różnych miastach. W naszym goingowym cyklu „Nasi Ludzie” prezentujemy kolektywy mające spory wpływ na kulturalne (i nie tylko!) życie miasta i które za swój cel obrały organizowanie znakomitych wydarzeń. Przed Wami kolejny wywiad, tym razem z obchodzącym dziesięciolecie działalności kolektywem Front Row Heroes. Porozmawialiśmy z jego twórcą – Cyprianem Busiem, sprawdźcie tekst poniżej!

Jak opisałbyś cykl Front Row Heroes – w jakich okolicznościach powstał, jaka jest jego idea, cel i założenia?

FRH to trochę więcej niż cykl: to dziesięcioletnia działalność promotora niezależnych koncertów w całej Polsce. Obecnie głównie w Krakowie, dawniej regularnie także w Warszawie. Kolektyw tworzę głównie ja, ale również grono moich przyjaciół, którzy mi przy tym pomagają. Michał Dąbrowski, który robi plakaty, Agnieszka Kilian, która pomaga mi w prowadzeniu fundacji, mój brat Michał, który wyszukuje zespoły, Emi Barabasz, która przez 2 lata była odpowiedzialna za Warszawę. Do tego dochodzą wolontariusze Green ZOO i ludzie z kilkudziesięciu klubów, w których robiłem koncerty – teraz szczególnie z RE i Betelu. Robimy też festiwal Green ZOO w Krakowie. W tym roku odbędzie się jego ósma edycja. Współpracujemy z festiwalami i agencjami z zagranicy, szczególnie blisko nam z kanadyjskim POP Montreal.

Front Row Heroes powstało dokładnie 10 lat temu, kiedy chciałem ściągnąć do Krakowa mój ulubiony zespół Handsome Furs z Kanady. Zagrali w końcu we wrześniu 2008 roku, ale… w Warszawie, w Jadłodajni Filozoficznej. Potem – w różnych inkarnacjach – występowali w Polsce kilkanaście razy. 

Czym się kierujesz dobierając artystów na wasze imprezy?

Szeroko pojętym gustem, FRH działa bardziej jak społeczność ludzi chodzących na koncerty, pomagających w ich zaistnieniu, agentów proponujących dobre niszowe rzeczy i mnie, który to wybiera i promuje. Chodzi o dobrą i nieoczywistą w naszych okolicznościach muzykę. Niezależnie od gatunku, ale nie ukrywam, że lubię rock and rolla (śmiech).

Front Row Heroes

fot. materiały FB

Z jakich bookingów do tej pory jesteś najbardziej dumny, jaka impreza najbardziej zapadła ci w pamięć i dlaczego?

Było takich bardzo dużo, ale najbardziej dumny jestem z trwałych relacji z artystami, którzy powracają na nasze koncerty. Mowa o Molly Nilsson, Danie Boecknerze (z Handsome Furs, Operators), Screaming Females i wielu, wielu innych. Z osiągnięć bookingowych lubię najbardziej te, które mam przed sobą i tak na przykład na Green ZOO w tym roku zagra Chad VanGaalen – mój ulubiony piosenkopisarz na świecie, czy Yamantaka // Sonic Titan, jeden z moich ulubionych montrealskich zespołów, który starałem się do nas ściągnąć już od paru lat.

Jaka jest przyszłość twojego cyklu (w perspektywie 5-10 lat), co planujesz zmienić, może ulepszyć?

Chciałbym ustabilizować Front Row Heroes jako bardzo regularną działalność promotorską / cykl koncertowy. Mówię tu o ponad dziesięciu koncertach na miesiąc, w kilku miejscówkach w Krakowie. Do tego sporadyczne wydarzenia w innych miastach, najlepiej współtworzone z lokalnymi promotorami. Póki co, udaje mi się to z Kanadyjczykami, a tutaj niekoniecznie. Majowo/czerwcowe Green ZOO powinno być kilkukrotnie większe, stabilnie finansowane i faktycznie obejmować całe miasto. W sumie nie znajduję się daleko od tych planów, ale jeszcze trochę brakuje tzw. rozmachu.  

Front Row Heroes

fot. Kuba Stępień

Podzielisz się jakąś anegdotą? Wymyślne oczekiwania i fanaberie artystów, zaskakujące zwroty akcji, przygody mrożące krew w żyłach etc.?

W tym miejscu mógłbym napisać niezłych rozmiarów nowelkę, ale może wrócę wspomnieniami do jednej historii, która faktycznie była uroczym przedsięwzięciem. W styczniu 2012 roku zrobiłem dwa koncerty Molly Nilsson, na które po ustaleniu tego z Molly (z którą notabene polubiliśmy się już na mailu, a jak dotarła to jeszcze bardziej) zaprosiłem ludzi bez sprzedawania im biletów. Mieli przynieść jakiś prezent dla Molly, albo dobrowolnie dorzucić się do kosztów koncertu. Muzyka Molly i cała koncepcja tak się ludziom spodobały, że ledwo dotarliśmy pociągiem do Warszawy (niestety – bijąc po drodze słoiki dżemów i butelki wódki) z 4 torbami prezentów. A to było dopiero po dwóch koncertach, które odbyły się w Krakowskim Pięknym Psie jednego wieczoru. W Kulturalnej była góra prezentów (dosłownie wszystkiego!), które przyniosło 600 osób. Ludzie przyszli na piękny wieczór z muzyką i radością dawania czegoś od siebie.

Trzy hasła, które najlepiej opisują Front Row Heroes, to:

Altruizm, ciekawość muzyki – ale też ludzi którzy ją grają – oraz bezkompromisowość.

cover photo: Maja Chiara Faber/Redlavalamp

Podziel się:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • ionnalee jest kolejnym projektem Jonny Emily Lee, która stworzyła także zachwycającą postać iamamiwhoami💫 Pochodząca ze Szwecji wokalistka wydała w lutym tego roku album „Everyone Aftraid to Be Forgotten”, a fani jej twórczości będą mieli okazje usłyszeć ją na żywo podczas grudniowego koncertu w Warszawie!
Bilety są już dostępne w Going.!📲
#ionnalee #iamamiwhoami #music #gig #smolna #music #concert #warszawa #followthestep #goingapp
  • Ruszyła sprzedaż biletów na warszawski koncert zespołu !!! (Chk Chk Chk)!🔥 Amerykańska grupa wykonująca muzykę określaną mianem dance punku, pojawi się w Hydrozagadce 16 listopada!🙌🏽💃🏼
#chkchkchk #dancepunk #concert #gig #warszawa #hydrozagadka #dance #music #followthestep #goingapp
  • ‼️Justice gwiazdą T-Mobile Electronic Beats Festival, który odbędzie się 28-30 września w Warszawie‼️Będzie to także okazja do spotkania z londyńskim duetem Maribou State i gwiazdami projektu T-Mobile Electronic Beats POWROTY! Bilety są już dostępne! Link w bio📲
#tmobileelectronicbeats #electronicbeats #tmobileelectronicbeatsfestival #justice #mariboustate #music #electronic #house #meute #warszawa #festival #goingapp
  • 🌸Phum Viphurit to pochodzący z Bangkoku 22-letni wokalista.🌸Od pewnego czasu podbija serca wielbicieli muzyki Indie na całym świecie, którzy pokochali jego luźny wokal i taneczne kompozycje😍✨
6 października @phumviphurit zagra w Pogłosie! Bilety na koncert są dostępne w Going.📲 Link w naszym bio!👋🏽
#phumviphurit #music #gig #indie #concert #poglos #warszawa #loverboy #longgone #goingapp
  • Tauron Nowa Muzyka Pop-Up w Krakowie!🎶 To kolejna odsłona projektu, który tym razem odbędzie się 17 listopada w Teatrze Nowa Łaźnia! W postindustrialnych przestrzeniach pojawią się tacy artyści jak Luke Vibert, !!!(Chk Chk Chk), Who Made Who, The Field oraz Noon! Bilety są dostępne w Going.!📲✨Link w bio #tauronnowamuzyka #tauronnowamuzykapopup #teatrnowalaznia #krakow #music #gig #concert #whomadewho #thefield #lukevibert #noon #goingapp

Follow Us!