Czytasz
16. edycja festiwalu Święta Niemego Kina

16. edycja festiwalu Święta Niemego Kina

Przed nami 16. edycja festiwalu Święto Niemego Kina. Głównym bohaterem tegorocznej edycji będzie Sherlock Holmes.

Święto Niemego Kina to flagowe wydarzenie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, które w tym roku odbędzie się w dniach 4-7 kwietnia w kinie Iluzjon oraz w siedzibie FINA. Podczas tego wydarzenia będziemy mogli obejrzeć kilkanaście filmów, do których na żywo zagrają jazzmani oraz muzycy ze sceny elektronicznej i alternatywnej.

W 2009 roku w kościele w Sosnowcu odnaleziono cenne filmy z epoki kina niemego. Wśród nich znalazł się uznawany dotąd za zaginiony “Pies Baskerville’ów” w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 r. – najpopularniejsza opowieść o słynnym detektywie, która otworzy tegoroczny festiwal oraz stanie się punktem wyjścia dla podobnych filmów o Sherlocku Holmesie i innych detektywach inspirowanych jego postacią.

Nie zabraknie również zagranicznych gości. Drugi blok programowy należeć będzie do Serge’a Bromberga, który nazywany jest Indianą Jonsem zaginionych filmów. Francuski popularyzator kina niemego nie tylko przedstawi nam swoje ciekawe propozycje filmowe, ale również wcieli się rolę akompaniatora i konferansjera. Wśród zaproszonych gości znajdą się również prof. dr Giovanna Fossati – główna kustosz EYE Filmmuseum w Amsterdamie, prof. Russell Merritt z Uniwersytetu w Berkeley i Rob Byrne – dyrektor San Francisco Silent Film Festival.

Podczas tegorocznej edycji zostanie zainaugurowany nowy cykl w kinie Iluzjon “100 lat temu w kinie”, który będzie kontynuowany po zakończeniu festiwalu . Celem jest przybliżenie najważniejszych produkcji filmowych kina niemego. Na początek zaprezentowany zostanie “Za drzwiami”w reżyserii Irvina Willata z 1919 roku.

Bardzo ważnym elementem festiwalu jest muzyka wykonywana na żywo do projekcji filmowych. “Dobierając artystów, którzy wystąpią podczas Święta Niemego Kina, nie kierowaliśmy się stylistycznymi ograniczeniami. Przeciwnie, chcieliśmy znów zaprosić reprezentantów różnych muzycznych gatunków i filozofii: kompozytorów i improwizatorów, twórców ze świata pop i awangardy. Artyści dobierani byli przede wszystkim z myślą o konkretnych filmach i towarzyszących im emocjach. W przypadku kryminałów z Sherlockiem Holmesem skierowaliśmy się do muzyków, którzy potrafią budować napięcie i operują zwykle molowymi skalami i ciemnymi barwami. Stąd zaproszenie gdańskiego kompozytora Stefana Wesołowskiego, rockowego kwartetu ARRM oraz reprezentantów bydgoskiej sceny improwizowanej – Wojciecha Jachny, Jacka Buhla i Jakuba Ziołka.

Przeciwwagę dla tych kryminalnych historii stanowią pastisze kina detektywistycznego. Ich slapstickowy, zwariowany charakter oddadzą świetni improwizatorzy – Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala, Joanna Duda oraz duet Diomede. Do hollywoodzkiego finału z Busterem Keatonem w roli głównej szukaliśmy natomiast artysty z szeroko rozumianej sceny popowej, który potrafiłby wyjść poza swój codzienny repertuar. Julia Marcell ze swoją kreatywnością i umiejętnością twórczego wypowiadania się w licznych, nierzadko odległych, stylistykach okazała się wymarzoną kandydatką” – powiedział kurator muzyczny Święta Niemego Kina Jan Błaszczak.

W weekend w ciągu dnia przez wieczornymi seansami w siedzibie Filmoteki Narodowej organizowane będą warsztaty, panele dyskusyjne, wykłady, słuchowiska i pokazy filmowe. Poniżej możecie sprawdzić pełen program festiwalu

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone